Prawidłowe funkcjonowanie kuchni restauracyjnej, hotelowej, stołówkowej czy też innych obiektów zbiorowego żywienia, w ogromnej mierze uzależnione jest od wykorzystania elektrycznych taboretów grzewczych. Urządzenia tego typu ułatwiają przygotowywanie posiłków w wielkich garnkach nierdzewnych bez konieczności podnoszenia ich na dużą wysokość jeśli nasz lokal gastronomiczny wyposażony jest energię elektryczną i gniazdem z dostępem do napięcia 400V – tzw. siły. Taboret elektryczny, jest urządzeniem, na którym można gotować, smażyć i piec potrawy. W zależności od modelu, pole grzejne płyty wykonane jest z wysokojakościowego żeliwa, czasami dodatkowo powleczonego lakierem termoodpornym. Układ grzewczy płyty do gotowania najczęściej umożliwia wielostopniową regulację mocy grzewczej. Najpopularniejsze modele są wyposażone w palnik elektryczny w który wmontowane są elementy grzejne o łącznej mocy co najmniej 5000 W. Przykładowo w elektrycznym taborecie gastronomicznym firmy LOZAMET elementy grzejne stanowią cztery spirale wykonane z drutu oporowego (2 × 833 W i 2 × 1667 W) umieszczone w zaprasowanej masie elektroizolacyjnej. Do regulacji mocy grzejnej wykorzystano tam czteropołożeniowy łącznik. Z kolei elektryczne taborety kuchenne firmy KROMET wyposażone są w termostat pozwalający nastawić sześć różnych mocy grzania. Produkt w całości jest wykonany z atestowanej stali nierdzewnej, kwasoodpornej – chromowo-niklowej. Konstrukcję każdego urządzenia tego typu stanowią starannie zaprojektowane i wykonane elementy z blach kształtowanych i profili zamkniętych tak aby zostały spełnione najwyższe wymogi higieny i bezpieczeństwa.

Czytaj więcej >

Taborety elektryczne w ofercie sklepu Gastromania.pl

Na naszych witrynach prezentujemy najpopularniejsze urządzenia takich firm jak Egaz, Kromet, Lozamet, Hendi czy Stalgast, jednak możemy zaproponować także taborety innych firm, stosownie z zapotrzebowaniem klienta. Posiadamy także możliwość wyprodukowania taboretu elektrycznego o innych wymiarach lub mocach niż standardowo podane na naszej witrynie – także z większą ilością płyt grzewczych.

Zasady bezpieczeństwa dla taboretów elektrycznych

Taboret z elektryczną płytą grzewczą przeznaczony jest do eksploatacji jako urządzenie wolnostojące. Urządzenie ustawia się na twardym, niepalnym podłożu a następnie poziomuje za pomocą regulowanych nóżek. W przypadku, gdy urządzenie ma być ustawione w pobliżu ścian, przegród, mebli kuchennych, wykończeń dekoracyjnych itp. powinny być one wykonane z materiałów niepalnych albo pokryte odpowiednim niepalnym, izolującym cieplnie materiałem (zaleca się zachować minimalny odstęp od ścian, co najmniej 100 mm). Ponadto należy zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej.

Wentylacja przy użytkowaniu taboretów elektrycznych:

  • Pomieszczenie kuchenne powinno być dobrze wentylowane,
  • Zaleca się ustawić urządzenie pod okapem wyciągu, co zapewni szybkie odprowadzenie oparów.
  • Regularnie czyścić filtry i przewody wentylacyjne. Do czyszczenia filtrów w okapach nie stosować palnych płynów i rozpuszczalników.
  • Okresowo sprawdzać wlot i wylot powietrza, czy nie są uszkodzone oraz czy jego przepływ nie jest utrudniony.

Podłączenie taboretu gastronomicznego do instalacji elektrycznej

Taborety elektryczne standardowo przystosowane są do zasilania 3N~50Hz 400V oraz z reguły, wyposażone w przewód przyłączeniowy np: w przypadku urządzeń Lozamet jest to: 5×1,5 mm2 o długości 3mb z wtyczką 3P+N+Z 16A 400V. Przewód zasilający jest giętkim przewodem o powłoce olejoodpornej o właściwościach nie gorszych niż przewody w powłoce polichloroprenowej (o symbolu 245 IEC57) – H05RN-F. Przed podłączeniem do sieci wykwalifikowany monter z uprawieniami elektrycznymi powinien:

  • Sprawdzić zgodność parametrów instalacji elektrycznej z danymi z tabliczki znamionowej.
  • Sprawdzić stan osprzętu elektrycznego.
  • Dokonać pomiaru ochrony przeciwporażeniowej (zerowanie lub uziemienie).
  • Dokonać przyłączenia przewodu zasilającego do odpowiedniego gniazda zainstalowanego w pomieszczeniu.

Naczynia do gotowania i smażenia przeznaczone do użytkowania na taboretach elektrycznych

Badania producentów wykazały, że kształt i średnica dna naczynia ma decydujące znaczenie dla uzyskania dobrego efektu gotowania bez strat energii. Zaleca się, aby średnica garnka nie była mniejsza od rozmiaru płyty do gotowania. Do wszystkich rodzajów użytkowania zalecamy naczynia o płaskich dnach bez jakichkolwiek deformacji – najlepiej do tego celu nadają się wielkie garnki, patelnie oraz rondle nierdzewne o średnicach większych niż 30 cm, znajdujące się w naszej ofercie. Naczynie może mieć tylko nieznacznie wypukłe dno, gdyż ciepło powodując jego rozszerzenie wywołuje efekt przylegania do płyty grzejnej. Wypukłość dna garnka nigdy nie powinna przekraczać 1,2 mm dla średnicy dna od 300 do 500 mm. Rodzaj dna naczynia jest bardzo ważny dla uzyskania dobrego kontaktu powierzchni dna z powierzchnią płyty. Naczynie nie może być zbyt wypukłe, gdyż następuje ogrzewanie powietrza znajdującego się pomiędzy dnem a płytą, co powoduje wydłużenie czasu podgrzewania. Garnek nie może być zbyt mały gdyż następuje wtedy strata energii. Na profesjonalnych taboretach elektrycznych należy stosować wyłącznie wyłącznie naczynia metalowe (najlepiej ze stali nierdzewnej). Zabrania się stosowania innych naczyń niż metalowe.