Szafy chłodnicze to profesjonalne urządzenia gastronomiczne, z którymi najczęściej możemy spotkać się w restauracjach, barach i hotelach, a także w sklepach spożywczych i w zakładach przetwórstwa żywności. Charakteryzują się one znacznie większą pojemnością i wydajnością niż standardowe lodówki, co sprawia, że stanowią kluczowe ale także niezbędne wyposażenie każdego profesjonalnego lokalu gastronomicznego.

W ofercie naszego sklepu internetowego znajduje się szeroki wybór wysokiej jakości szaf chłodniczych dostępnych w różnych wariantach, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Poniższy artykuł ma za zadanie zapoznać Państwa z podstawową terminologią, sposobem działania i metodologią doboru oraz różnorodnością rozwiązań na rynku, umożliwiając dobór takiego urządzenia jak lodówka gastronomiczna, chłodziarka gastronomiczna w sposób możliwie świadomy.

Czytaj więcej >

Szafa chłodnicza gastronomiczna - co to jest?

Podobnie jak lodówki domowe, które pojawiają się w każdej domowej kuchni, komercyjne lodówki gastronomiczne umożliwiają przechowywanie żywności i napojów w rekomendowanej temperaturze, zwykle około 4°C. Chłodzenie nie tylko zachowuje jakość produktu, ale także zapewnia optymalne bezpieczeństwo żywności. Czego zatem można oczekiwać od profesjonalnej szafy chłodniczej, a czego nie można uzyskać w przypadku domowej alternatywy?

 • większa wydajność systemu chłodzenia. W przeciwieństwie do modeli domowych, otwieranych z reguły kilka razy dziennie, lodówka przemysłowa będzie używana prawie nieustannie, a jej drzwi mogą być otwierane dziesiątki lub nawet setki razy w ciągu dnia. Za każdym razem, podczas otwierania drzwi, zimne powietrze ucieka. Aby przeciwdziałać powtarzającej się utracie zimnego powietrza i zapewnić stałą oraz odpowiednią temperaturę, szafy chłodnicze wyposażone są w znacznie bardziej wydajne systemy chłodzenia. Oznacza to, że sprzęt komercyjny jest lepiej przygotowany do szybkiego przywracania zaprogramowanych temperatur.

 • większa jakość wykonania. Szafy chłodnicze są produkowane z materiałów wyższej jakości np. ze stali nierdzewnej, aby wytrzymać wymagające warunki eksploatacji. Od podstawowej konstrukcji systemu chłodzenia po bardziej trwałe zawiasy, półki, prowadnice i uchwyty, są one zaprojektowane z myślą o trudnych warunkach panujących w profesjonalnych kuchniach czy jako profesjonalne wyposażenie zaplecza sklepów spożywczych. Zazwyczaj charakteryzują się również ulepszonym ogólnym projektem, aby maksymalizować pojemność i zapewnić łatwiejsze, bardziej higieniczne czyszczenie.

 • zwiększona efektywność. Większa wytrzymałość komponentów chłodniczych i wyższa jakość wykonania przekładają się na zwiększoną efektywność. Chłodziarki gastronomiczne nie tylko projektowane są pod tzw. efektywność operacyjną, ale również korzystają z energooszczędnych funkcji, takich jak oświetlenie LED, utrzymując wysoki poziom wydajności oraz zapewniając stosunkowo niskie zużycie energii. Takie rozwiązania z kolei oznaczają możliwość chłodzenia większej ilości produktów przy mniejszych kosztach.

 • większa precyzja. Przygotowując produkty do spożycia, bezpieczeństwo żywności powinno być zawsze priorytetem. Niepożądane wahania temperatury, nawet o kilka stopni, mogą oznaczać różnicę między produktem bezpiecznym do spożycia a nadającym się do wyrzucenia. Gdy biznes opiera się na generowaniu zysku, niepotrzebne marnowanie żywności nie wchodzi w grę. W celu zapewnienia, że zapasy półproduktów będą utrzymywane zawsze w optymalnej temperaturze, szafy chłodnicze oferują wyższy poziom precyzji - adekwatny do swojej wydajności.

Chłodziarki gastronomiczne - podstawowe cechy

Oto kilka podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie profesjonalnej szafy chłodniczej dla lokalu gastronomicznego:

Szafa chłodnicza gastronomiczna - pojemność

Postaraj się wybrać lodówkę gastronomiczną o odpowiedniej pojemności, aby sprostać potrzebom zaplecza kuchennego. Zbyt mała szafa chłodnicza grozi marnowaniem żywności, zbyt duża zaś zajmie zbyt wiele miejsca i zwiększy koszty eksploatacji. Należy zwrócić uwagę, że producenci z reguły podają pojemność urządzenia jako pojemność całkowitą. Istotna jest jednak pojemność netto lub pojemność użytkowa, która stanowi całkowitą użytkową przestrzeń w komorze szafy chłodniczej. Najczęściej spotykane pojemności:

 • szafa chłodnicza z prowadnicami na półki GN2/1 to najczęściej 700 oraz 1400 litrów, które przekładają się na ok. 600 oraz 1300 litrów pojemności netto.

 • szafa chłodnicza z prowadnicami na półki GN1/1 lub z niestandardowymi wymiarami półek, w większości przypadków występuje w pojemnościach brutto do 400 litrów.

 • mała szafa chłodnicza lub tzw. lodówka gastronomiczna (lodówki podblatowe) to z reguły pojemności brutto do 130 litrów.

Na rynku dostępnych jest także szereg rozwiązań o innych pojemnościach w przedziale od 200 do 600 litrów oraz większe urządzenia (min. dwudrzwiowe) od 900 do 1600 l. W zależności od indywidualnej konstrukcji stosowanej przez producenta.

Profesjonalne chłodziarki gastronomiczne - rozmiary

Każda lodówka przemysłowa poza pojemnością wewnętrzną powinna zostać dobrana także ze względu na swój rozmiar zewnętrzny. Jako, że jest to z reguły duży i ważny element zaplecza kuchennego, kluczowe jest upewnienie się, że szafa chłodnicza zmieści się w przewidzianym miejscu przed zakupem. Nie tylko docelowa lokalizacja urządzenia jest tu istotna. Należy zwrócić uwagę czy jego wymiary umożliwiają w ogóle wniesienie takiego sprzętu do Twojej restauracji czy kawiarni a następnie manewrowanie nim poprzez przejścia, drzwi, schody oraz wąskie korytarze. Czy możesz sobie wyobrazić problemy związane z dostawą sprzętu a następnie brakiem możliwości jego przetransportowania do docelowej lokalizacji, ponieważ szafa chłodnicza nie jest w stanie zmieścić się przez drzwi wejściowe? Oto kilka podstawowych wymiarów zewnętrznych w jakich najczęściej takie urządzenia występują:

 • małe chłodziarki gastronomiczne podblatowe do 130 litrów występują we wymiarach ok. 600x600x850 mm (h).

 • szafy chłodnicze do 400 l występują w wymiarach ok. 600x600x1800 mm (h) a w przypadku urządzeń o objętości ok 600 litrów - ok. 700x700x1800 mm (h).

 • szafy chłodnicze ok 700 l to wymiary ok 700x800x2050 mm (h). W przypadku urządzeń dwudrzwiowych 1400 l minimalny wymiar urządzeń to nawet 1400x800x2050 mm (h).

Chłodziarki dla gastronomii - klasa klimatyczna

Klasa klimatyczna oznacza najwyższą temperaturę otoczenia, przy której lodówka może efektywnie pracować. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury zewnętrznej podczas pracy urządzeń jest kluczowe dla zachowania stałej temperatury wnętrza szafy chłodniczej oraz magazynowania produktów w odpowiednim stanie. W Polsce, podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej, obowiązują klasy klimatyczne dla urządzeń chłodniczych zgodnie z normami europejskimi. Oto główne klasy klimatyczne stosowane w Polsce:

 1. SN (Subnormal): Zakres temperatur otoczenia od +10°C do +32°C. Szafa chłodnicza w tej klasie jest przystosowana do pracy w chłodniejszym środowisku.

 2. N (Normal): Zakres temperatur otoczenia od +16°C do +32°C. Jest to najczęściej spotykana klasa, przystosowana do standardowych warunków w pomieszczeniach mieszkalnych i komercyjnych.

 3. ST (Subtropical): Zakres temperatur otoczenia od +16°C do +38°C. Takie lodówki gastronomiczne są zaprojektowane do pracy w cieplejszym klimacie, gdzie temperatura rzadko spada poniżej +16°C.

 4. T (Tropical): Zakres temperatur otoczenia od +18°C do +43°C. Klasa ta jest przeznaczona dla urządzeń, które muszą pracować w bardzo wysokich temperaturach, typowych dla klimatu tropikalnego.

Profesjonalne szafy chłodnicze - wykonanie

Szafy chłodnicze, które znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym, zostały wykonywane są z materiałów najwyższej jakości. Dostępne rozwiązania na rynku dają jednak możliwość wyboru materiału dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika. W obrębie naszej oferty możemy zaproponować modele szaf chłodniczych w obudowach wykonanych ze stali nierdzewnej, stali malowanej proszkowo, stali galwanizowanej a także tworzyw sztucznych. Materiały te mogą występować w naturalnej kolorystyce takiej jak inox (stal nierdzewna), srebrnej (stal galwanizowana) oraz w kolorze białym lub czarnym a także w przypadku niektórych producentów (np. producent szaf chłodniczych RAPA) w dowolnym kolorze wybranym z palety kolorystycznej RAL. Takie rozwiązanie pozwala dopasować urządzenie do każdego wystroju i umożliwia (szczególnie w przypadku eksponowanych szaf chłodniczych) na przemyślany i nowoczesny design restauracji.

Niektórzy producenci tańszych urządzeń, mimo deklarowanego wykonania z danego materiału np: ze stali nierdzewnej, wykonują tylną ścianę szafy z materiałów niskiej jakości np. stali ocynkowanej. Takie rozwiązanie nie jest błędem ale w niektórych przypadkach może nie być korzystne - szczególnie dla klientów posiadających wyjątkowo ciężkie warunki na swoim zapleczu kuchennym:

 • wysokie zawilgocenie. Stała ekspozycja na wilgotne powietrze, szczególnie powyżej 60% wilgotności względnej, mogą przyspieszać proces korozji. Wilgoć stanowi elektrolit, który ułatwia przepływ prądu między katodą a anodą na powierzchni metalu, co przyspiesza korozję.

 • stosowanie agresywnych substancji chemicznych (np. soli, kwasów, zasad),

 • brak regularnego czyszczenia przestrzeni za urządzeniami oraz ich tylnej części: W pomieszczeniach zanieczyszczonych, np. przez kurz, tłuszcz, dym lub pyły (np. mąka), może dochodzić do szybszej korozji metalów, w tym stali ocynkowanej. Cząsteczki zawarte w zanieczyszczonym powietrzu mogą osiadać na powierzchni metalu, tworząc warstwę, która ułatwia zatrzymywanie wilgoci i przyspiesza korozję.

Jeśli chodzi o materiał z którego może być wykonana komora profesjonalnej chłodziarki, najczęściej proponujemy wnętrze komory wykonane ze stali nierdzewnej, ABS i innych tworzyw sztucznych przystosowanych do kontaktu z żywnością oraz stopów aluminium.

Szafa chłodnicza - dostępne rodzaje i modele

W naszej ofercie znajdują się szafy chłodnicze zapleczowe przeznaczone do wielu zastosowań, różniące się od siebie pojemnością, rozmiarem, materiałem wykonania ale także finalnym przeznaczeniem do przechowywania konkretnej grupy produktów spożywczych. Są jednak również maszyny, które bardzo często wykorzystuje się nie tylko do przechowywania jedzenia w odpowiedniej temperaturze, ale również do ekspozycji, także takich produktów jak mięso, napoje, leki czy kwiaty lub takie w których mamy znacznie szersze spektrum sterowania temperaturą:

 • przeszklone szafy chłodnicze. Obejmują bardzo szeroką grupę asortymentu przeznaczoną dla baru, sklepu oraz hipermarketów ale także każdego gastronomicznego lokalu w którym przechowuje się produkty eksponując je jednocześnie klientom lub dla potrzeb lepszej widoczności zawartości komory dla personelu. Można zatem stosować w tym przypadku nomenklaturę: szafa ekspozycyjna. Szafy chłodnicze przeszklone posiadają przeszklone drzwi frontowe. Niektóre modele bardzo specyficznych urządzeń takich jak: szafa chłodnicza do kwiaciarni lub szafa do sezonowania mięsa mogą posiadać także przeszklone ściany boczne lub ścianę tylną. Jedną z popularniejszych podkategorii tego rodzaju produktów są także szafy chłodnicze do napojów, przeznaczone do ekspozycji butelek w sklepie lub restauracji - napoje podaje się z reguły przez drzwi frontowe ale występują także wersje z drzwiami od frontu i od tyłu lub wyłącznie w tylnej części szafy, które sprawdzą się do przechowywania produktów do sprzedaży podawanych klientom przez obsługę sklepu.

 • szafa chłodnicza dwukomorowa inaczej zwane dwutemperaturowymi. Wbrew pozorom nie chodzi tu o produkt posiadający dwoje drzwi, choć jest to de facto jeden z wizualnych wyznaczników takich szaf. Szafa dwukomorowa posiada dwie komory chłodnicze a zatem także dwa niezależne agregaty i panele sterowania na których można ustawić niezależną temperaturę dla każdej komory. Takie produkty mogą występować jako szafa podwójna (szerokość ok. 1400 mm z komorami ok 700+700 l), pojedyncza (szerokość ok. 700 mm z komorami ok 350+350 l) lub także w innych konfiguracjach. Mogą obejmować dwie komory chłodnicze lub jedną chłodniczą oraz jedną mroźniczą.

 • specjalistyczne urządzenia chłodnicze. Istnieją także bardziej zaawansowane produkty jak np: szafa chłodnicza piekarnicza, umożliwiająca programowanie zakresu zmian temperatury w czasie. W naszej ofercie dostępne są także urządzenia dostosowane do dedykowanych grup produktowych jak np. ryby, kosze i blachy piekarnicze, torty, ciasta, inne wyroby cukiernicze jak czekolada, praliny itp.

Szafy chłodnicze dla gastronomii w asortymencie sklepu Gastromania!

Gastromania od początku swojego istnienia przykłada bardzo dużą wagę do jakości produktów znajdujących się w ofercie. Wieloletnie doświadczenie i zdobyta wiedza pozwala nam na współpracę z najlepszymi producentami na rynku, którzy do produkcji wykorzystują zaawansowane technologie oraz najlepsze surowce. Oferujemy naszym klientom lodówki gastronomiczne, szafy chłodnicze takich producentów jak: Liebherr, Rilling, Dora Metal, Asber - Edesa, Bolarus, Stalgast, Hendi, Redfox, RM Gastro, Arktic, Bartscher, Resto Quality, Sagi, Nordline, Vestfrost a także Tefcold. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem, a w razie jakichkolwiek pytań dotyczących oferowanych przez nas produktów – do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem!