Kostki lodu to niezbędny składnik wielu serwowanych latem drinków lub koktajli – pozwala na dłuższe utrzymanie przez napój niskiej temperatury, jak i urozmaicenie jego wyglądu. Aby je przygotować, koniecznie należy zaopatrzyć się w formy na lód. Obecnie są one dostępne w wielu interesujących kształtach (np. kuli lub kieliszków), co pozwoli ciekawie przyozdobić serwowane napoje. W zależności od wybranej wielkości formy do lodu można uzyskać od jednej do nawet 32 kostek jednocześnie. Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi rodzajami form do lodu!

Czytaj więcej >

Jak wybrać formy do lodu?

Wybierając formy do kostek lodu, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  1. Kształt formy do lodu – kule, duże kostki, a może diamenty lub kieliszki? Forma do lodu wcale nie musi pozwalać na przygotowanie wyłącznie klasycznych, drobnych kostek. Stawiając na nietypowe kształty, można urozmaicić wygląd każdego serwowanego drinka i przykuć uwagę klientów. Kształt będzie miał także znaczenie w przypadku stosowania kostek w większych naczyniach, np. podczas serwowania lemoniady – wtedy przydatna może być forma na duże kostki lodu lub forma do kulek lodowych o dużej średnicy.
  2. Wielkość formy do kostek lodu – im większe wymiary będzie miała wybrana forma na lód, tym więcej kostek pozwoli przygotować w tym samym czasie. Wybierając większą formę, warto jednak zwrócić uwagę, aby była wyposażona w pokrywkę – dzięki niej będzie można uniknąć wylania się wody w zamrażarce, o co nietrudno w przypadku większych form wykonanych z elastycznego silikonu. W przypadku niewielkich zamrażarek można rozważyć wybór formy na lód o mniejszych wymiarach, co pozwoli na jej łatwiejsze umieszczenie w urządzeniu.
  3. Materiał wykonania – dobra forma na kostki lodu powinna pozwalać na łatwe opróżnienie jej z kostek bez ryzyka ich uszkodzenia. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będzie silikonowa forma do lodu wykonana z elastycznego materiału, z której można łatwo wypchnąć przygotowany lód w kostkach. To zdecydowanie wygodniejsza opcja niż klasyczna plastikowa forma do lodu, która często wiąże się z ryzykiem uszkodzenia przygotowywanych kostek podczas ich wyjmowania.
  4. Atest PZH na kontakt z żywnością – każda forma silikonowa do lodu, aby mogła być bezpiecznie używana w kuchni, powinna zostać przebadana pod kątem składu chemicznego, jakości i właściwości mechanicznych. Jeśli pozytywnie przejdzie przez testy, uzyskuje atest Państwowego Zakładu Higieny, co oznacza, że jedzenie przygotowane z jej pomocą będzie bezpieczne dla zdrowia klientów.
  5. Deklaracja zgodności CE – wszystkie silikonowe formy do lodu powinny także być oznaczone znakiem CE, który potwierdza, że dany produkt spełnia wymogi europejskie i może być sprzedawany na terenie Europy.

Jak przygotować idealne kostki lodu?

Idealne kostki lodu powinny być przezroczyste, mieć gładkie ścianki i błyszczącą powierzchnię. Jak uzyskać taki efekt? Formy silikonowe do lodu powinny najpierw zostać dokładnie umyte – najlepiej w zmywarce z wyparzarką. Następnie należy nalać do nich przefiltrowaną wodę i nałożyć pokrywki, jeśli są w nie wyposażone. Tak przygotowane formy przekłada się do zamrażarki – koniecznie należy upewnić się, że forma została umieszczona na stabilnym podłożu i nie dojdzie do wylania się wody z otworów. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem jest forma do kostek lodu z pokrywką lub ze zdejmowaną podstawką – oba rozwiązania świetnie zwiększają stabilność formy. Silikonowe foremki wypełnione wodą zostawia się w zamrażarce na ok. 3-4 godziny. Po tym czasie w formach powinny już powstać idealne kostki lodu, gotowe do umieszczenia ich w szklance z drinkiem.

Dlaczego warto wybrać formy do lodu silikonowe?

Jeśli lokal zamierza serwować zimne drinki lub inne zmrożone napoje, musi zaopatrzyć się w narzędzia do przygotowywania kostek lodu. Choć w tym celu można wykorzystywać jednorazowe woreczki do lodu, foremki są zdecydowanie lepszą opcją. Przede wszystkim formy do lodu pozwalają na uzyskanie idealnie równych kostek o gładkiej powierzchni. Co więcej, woreczek nie daje takich możliwości jak forma do lodu – duże kostki, kule czy diamenty to kształty, jakich nie dałoby się wykonać przy jego użyciu. Silikonowa forma do kostek lodu to także narzędzie wielokrotnego użytku – można je wykorzystywać ponownie po uprzednim umyciu i wyparzeniu, co w perspektywie wielu lat wiąże się z niższym kosztem niż zakup tysięcy jednorazowych woreczków.

W przypadku lokali gastronomicznych można także zdecydować się na profesjonalne maszyny do robienia lodu – kostkarki lub łuskarki do lodu. Te urządzenia zajmują jednak dość sporo miejsca, przez co nie sprawdzą się w przypadku niewielkich lokali, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Takie wyposażenie baru może jednak okazać się idealnym wyborem w przypadku dużych punktów, gdzie zapotrzebowanie na świeży lód jest naprawdę duże.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych przyrządów do lodu – zarówno silikonowych form, jak i maszyn do wytwarzania lodu. W razie jakichkolwiek pytań zawsze chętnie pomożemy, dlatego zachęcamy do kontaktu!