Nie od dziś wiadomo, iż na jakość serwowanych dań w restauracji składa się kilka czynników. Same umiejętności kucharza oraz wybór odpowiednich składników nie wystarczą. Podobnie jest w przypadku pizzerii, gdzie "sercem" lokalu jest odpowiedni piec do pizzy. Na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? 

Czytaj więcej >

Jak wybrać piec do pizzy ?

Zakładając pizzerie każdy staje przed dylematem na jaki piec do pizzy się zdecydować. Przede wszystkim należy zastanowić się jaka powinna być Twoja pizzeria. Mała czy duża? Z dowozem, czy bez? A może interesuje Cię cała sieć pizzerii?

Na początku działalności musimy odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań. Określenie profilu biznesu, warunków lokalowych oraz strategii rozwoju jest niezbędne, aby wybrać odpowiedni piec do pizzy, który spełnią Twoje oczekiwania i potrzeby. Tylko po dokładnym zdefiniowaniu tych elementów możemy być pewni, że podjęte decyzje przyczynią się do sukcesu naszego przedsięwzięcia.

Czy chcesz aby Twoja pizza była wyjątkowa, smaczna oraz należycie wypieczona a klienci rekomendowali jej walory kolejnym potencjalnym klientom? Zaistnienie na rynku gastronomicznym wymaga czegoś więcej niż tylko dorównanie produktom konkurencji. Twoja pizza musi być wyjątkowa a jej wyjątkowość nie wynika wyłącznie z umiejętności szefa kuchni (pizzaiolo), lecz w dużej mierze zależy także od odpowiedniej jakości używanego sprzętu.

Piece do pizzy - technologia

Rynek profesjonalnych pieców do pizzy obfituje w mnogość rozwiązań technologicznych w różnych wariantach, jednak można wyróżnić tu kilka podstawowych podziałów:

Piece do pizzy - podział ze względu na ilość komór

Każdy profesjonalny piec do pizzy posiada przynajmniej jedną komorę przeznaczoną do pieczenia pizzy - urządzenie wyposażone wyłącznie w pojedynczą komorę nosi nazwę piec do pizzy jednokomorowy. W ofercie każdego producenta zawsze występuje także piec do pizzy dwukomorowy, który jest najczęściej wybieraną przez klientów opcją. Producenci tacy jak Pizza Master lub Moretti Forni oferują także piece trzykomorowe a nawet czterokomorowe oraz pięciokomorowe lub z możliwością rozbudowy o dodatkową komorę lub podziałem komory.

Piece do pizzy - podział ze względu na sposób zasilania

Najpopularniejsze to elektryczne piece do pizzy ale w ofercie wielu producentów znajdują się także piece zasilane gazem. Osobną kategorią produktów jest tradycyjny piec opalany drewnem zapewniający charakterystyczny smak, który sprawa iż ciasto smakuje jak we włoszech. Każdy restaurator i właściciel lokalu gastronomicznego powinien sobie jednak zdawać sprawę, iż przygotowanie idealnego dania oraz jego finalny smak zależy od wielu czynników a stosowane do pieczenia pizzy piece są tylko jednym z elementów sukcesu.

Piece do pizzy - podział ze względu na wydajność i przeznaczenie

Możemy wyróżnić piece przelotowe (piece tunelowe), niezbędne do seryjnego i ciągłego wypiekania pizzy, zapiekanek czy pieczywa nawet przez mniej doświadczony personel oraz standardowe piece wyposażone najczęściej w komorę szamotową z szamotem stałym lub obrotowym.

Należy do wspomnieć także o urządzeniach pomocniczych takich jak dobrej jakości piecyk do pizzy CounterTop produkcji Pizza Master, idealny jako urządzenie wspomagające pracę w lokalach gastronomicznych, sklepie i barze szybkiej obsługi ale także doskonałe rozwiązanie do użytku domowego lub ogrodu. Do pracy w ogrodzie często wykorzystywany jest także kopułowy piec do pizzy opalany drewnem.

Piece do pizzy a temperatura - dostępne rozwiązania

Na rynku dostępne są nowoczesne piece przeznaczone do obróbki termicznej w temperaturze nawet do 510°C - umożliwiające przygotowanie takich produktów jak pizza neapolitańska. Standardowa pizza wypiekana jest w ok. 2-3 minuty w temperaturze około 320-330°C, co w zupełności wystarcza aby ciasto stało się chrupiące i dobrze wypieczone - każdy profesjonalny piec do pizzy bez problemu powinien zapewnić warunki sprawiające że temperatura pieczenia będzie odpowiednia.

Piece do pizzy a design zewnętrzny

Wybierając piec do pizzy warto zwrócić także uwagę na walory estetyczne urządzenia. Jeśli sprzęt będzie widoczny dla klientów a tym bardziej jeśli będzie stanowił centralny punkt pizzerii lub sali konsumpcyjnej, wybór pieca powinien odbyć się z uwzględnieniem jego designu. Charakterystyczne piece do pizzy, opalane drewnem wykonywane są z reguły w ozdobnym stylu retro a ich fachowa nazwa to piece kopułowe. Co ciekawe, piec kopułowy to nie zawsze piec opalany drewnem - istnieją także urządzenia kopułowe do pizzy elektryczne oraz gazowe.

Oryginalny włoski piec do pizzy nie musi także być wykonany w formie kopułowej - doskonałym przykładem są tu urządzenia włoskich firm takich jak Zanolli, Moretti Forni czy Cuppone, przyjmujących z reguły formę jedno lub dwukomorowego prostopadłościanu osadzonego na podstawie lub garowniku do ciasta oraz wyposażonego w zintegrowany okap. Nie tylko włoskie piece do pizzy posiadają wysokie walory estetyczne - na rynku dostępnych jest wiele marek nie wywodzących się bezpośrednio z Włoch, przykładem mogą być tu znakomite szwedzkie firmy Bake Partner (marka Pizza Master) oraz Sveba Dahlen.

Piece do pizzy - wymiary komór

Wymiar oraz ilość komór pieca jest indywidualną sprawą każdego klienta i zależy ściśle od planowanej wydajności lokalu. Oto najpopularniejsze na rynku wymiary komory (choć należy wiedzieć iż dostępny jest także sprzęt o komorach w innych wymiarach):

  • ok. 700x700 mm, pojemność 4 x pizza o średnicy 330 mm

  • ok. 700x1050 mm, pojemność 6 x pizz o średnicy 330 mm

  • ok. 1050x700 mm, pojemność 6 x pizz o średnicy 330 mm

  • ok. 1050x1050 mm, pojemność 9 x pizza o średnicy 330 mm

Gdy zdecydujemy się już na odpowiedni dla własnych wymagań wymiar komory pieca, kolejnym dylematem staje się cena urządzenia oraz sposób jego zasilania. Nasi klienci bardzo często zadają pytanie dlaczego różnice cenowe pomiędzy piecem marki X a piecem marki Y o podobnych wymiarach i mocach całkowitych sięgają nawet 400%. Nikt z Państwa nie chce przepłacać tylko z powodu obecności na obudowie logotypu znanego włoskiego producenta a często brak stuprocentowej pewności iż wyższa cena pieca uczyni naszą pizzę wyjątkową, inną niż produkty konkurencji, przesądza o zakupie najtańszej opcji.

Jako importer oraz dystrybutor pieców do pizzy stwierdzamy z całą odpowiedzialnością, że cena urządzenia zawsze ma swoje odbicie w jego jakości, pośrednio w jakości produkowanej przez Państwa pizzy a ostatecznie w zadowoleniu Państwa klientów. Poniżej przedstawiamy kilka konkretnych argumentów uzasadniających powyższą opinię.

Najczęstsze wady najtańszych pieców do pizzy:

Szczeliny pomiędzy płytami szamotowymi. Z biegiem czasu okruchy ciasta zasypują grzałki znajdujące się pod szamotem, co ma bezpośredni wpływ na ich żywotność. Spalające się na grzałkach okruchy nie sprzyjają pieczeniu pizzy ponieważ wydzielają przykry aromat spalenizny, którym przechodzi nasze ciasto.

Źle podwieszone grzałki oraz grzałki wykonane z niskiej jakości stali. Górne grzałki komory pieca na skutek bardzo wysokich temperatur odkształcają się co powoduje nierównomierny rozkład temperatury w komorze pieca. Najczęstszym efektem są miejscowe przypalenia pizzy. Piec elektryczny jest zatem urządzeniem w którym szczególną uwagę należy zwrócić na jakość takich podzespołów grzewczych jak grzałki.

Błędny odczyt temperatury z komory pieca oraz wady termostatów. Różnice pomiędzy realną temperaturą a wartościami na wskaźniku temperatury sięgają nawet 100°C. Efektem jest przypalenie lub niedopieczenie pizzy.

Wypadające szkiełka ochronne oświetlenia komory. Nagrzane do kilkuset stopni szkło w kontakcie z chłodną łopatą do pizzy może eksplodować. Dokładne wyczyszczenie porowatej powierzchni szamotów z odłamków szkła jest bardzo kłopotliwe i zajmuje sporo czasu. Odrobina nieuwagi i mamy szkło w pizzy!!!

Niska jakość użytych materiałów. Częste defekty, przepalanie się grzałek, uszkodzenia termostatów oraz zawiasów drzwi komory. Niesprawny piec do pizzy nie będzie pracował na naszą korzyść. Nie łudźmy się, że wezwany serwis od razu usunie usterkę. Kolejne serie tego samego taniego pieca do pizzy, mimo identycznego wyglądu, często różnią się podzespołami. W takim przypadku części zamienne zawsze trzeba sprowadzić a w ekstremalnych przypadkach dorobić.

Źle dobrana moc pieca. Podczas pieczenia pizzy piece wykazują tendencję do zaparowania komory Konsekwecją zbyt niskiej mocy pieca do pizzy może być efekt gotowania się pizzy.

Prawie zawsze powyższe defekty niskobudżetowych pieców do pizzy występują jednocześnie. Bardzo rzadko zdarza się, że piec niskobudżetowy pozbawiony jest którejkolwiek z wyżej wymienionych wad.

Profesjonalne piece do pizzy - zalety droższych rozwiązań

Ściśle przylegające do siebie płyty szamotowe. Już w piecach ze średniej półki cenowej (GGF z katalogu Stalgast, występują szamoty o bardzo wysokiej jakości. Brak szczelin uniemożliwia resztkom ciasta kontakt z grzałkami co wpływa na wydłużenie żywotności pieca a ponadto eliminuje zapach spalenizny. Smak naszej pizzy wynika więc z inwencji kucharza a nie z nadpalonych resztek. Profesjonalny piec do pizzy z reguły posiada każdą komorę wyposażoną trzema lub dwoma kamieniami szamotowymi wysokiej jakości, równe i ściśle dolegającymi do siebie.

Opatentowane i funkcjonalne rozwiązania technologiczne. Na przykład ActiveStone firmy Pizza Group - system grzałek umieszczonych w szamotach zapewniający lepszy rozkład temperatur oraz szybsze nagrzanie komory pieca niż w przypadku tradycyjnego układu grzałek (oszczędność energii do 25%). Przykładem może być także Smart Deck firmy Moretti Forni - komora w każdej strefie wyposażona jest w specjalne czujniki samoregulujące ciepło ponad 100 razy na sekundę w zależności od ilości i rodzaju pieczonego produktu.

Wysokiej jakości podzespoły np. piece do pizzy Pizza Master. Działanie pieca zgodne z jego specyfikacją –  piec osiąga temperaturę zgodną z wartością zadaną przez pizzermena. Dzięki dokładnemu elektronicznemu wyświetlaczowi mogą mięć miejsce jedynie kosmetyczne przekłamania temperatury. Brak przekłamań temperatury w piecach Pizza Group (dwie sondy temperatury w każdej komorze). Lepsza jakość materiałów użytych do budowy pieca to dłuższa żywotność urządzenia - w takich warunkach można piec pizzę bez obawy

Temperatura - możliwość prezycyjnego ustawienia dla górnych oraz dolnych grzałek w piecach PizzaGroup i PizzaMaster umożliwia wypracowanie indywidualnych ustawień dla każdego klienta.

Solidnie podwieszone i wykonane z wysokiej jakości stali grzałki. Zdecydowanie lepszy rozkład temperatury w komorze pieca podczas pieczenia. Piece do pizzy dla profesjonalistów równomiernie wypieczona.

Wysokiej jakości oświetlenie komory. Solidna konstrukcja oraz specyficzna budowa oświetlenia uniemożliwia wpadanie szkiełek do komory.

Zasilanie - elektryczny piec do pizzy czy gazowy?

Ta kwestia przede wszystkim zależy od dostępnych przyłączy w Państwa lokalu, wentylacji oraz posiadanych środków na zakup pieca. Zasilanie gazowe, uwzględniając oczywistą oszczędność, wymaga bardzo dobrej wentylacji pomieszczenia oraz częstych przeglądów technicznych. Jednak koszty eksploatacji urządzenia w pełni rekompensują te wady.

Poniżej prezentujemy uśrednione roczne koszty zasilania urządzeń grzewczych w zależności od mocy znamionowej i rocznego zużycia energii w kWh. Obliczeń dokonano dla 10 godzinnej pracy urządzenia przez 360 dni w roku (przyjęto cenę 1 kWh energii elektrycznej – 1,15 zł netto, cenę 1 kWh energii gazowej – 0,35 zł netto) oraz założeniu iż zużycie energii w gazowym piecu do pizzy może być o około 30% większe niż w elektrycznym piecu do pizzy o tej samej mocy znamionowej.

Moc urządzenia w kW Roczne zużycie energii w kW/h Roczne koszty zasilania prądem elektrycznym w PLN Roczne koszty zasilania gazem w PLN netto Oszczędność w skali roku w PLN netto
5 18000 20700 8190 12510
7 25200 28980 11466 17514
9 32400 37260 14742 22518
11 39600 45540 18018 27522
13 46800 53820 21294 32526
15 54000 62100 24570 37530
17 61200 70380 27846 42534
19 68400 78660 31122 47538
21 75600 86940 34398 52542

Zalety urządzeń gazowych: niskie koszty energii!!!

Wady urządzeń gazowych: Konieczność odpłatnych przeglądów przez wyspecjalizowany serwis (przynajmniej 2 razy w roku) oraz coroczna wymiana zużywających się podzespołów związanych z zasilaniem gazowym. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że koszt wymiany podzespołów oraz opieki serwisowej w praktyce nigdy nie przekracza 40% oszczędności wynikających z zastosowania zasilania gazowego. Regularna opieka serwisowa może być traktowana także jako zaleta urządzeń o tym rodzaju zasilania, ponieważ często zapobiega poważniejszym awariom wynikającym z zaniedbań personelu (nie właściwa pielęgnacja, eksploatacja urządzenia) lub innych czynników nie związanych bezpośrednio z regularnym zużywaniem osprzętu zasilania gazowego.,

Piece do pizzy w domu?

Domowy piec do pizzy spełni swoje zadanie przede wszystkim wtedy gdy jest urządzeniem dedykowanym do tego rodzaju wypieków. Żaden piekarnik domowy osiągający temperaturę maksymalną na poziomie 200-250°C nie jest w stanie upiec prawdziwej pizzy. Dedykowane piekarniki do pizzy z serri CounterTop o kompaktowych rozmiarach produkowane przez firmę Pizza Master to rozwiązanie idealne dla domowego zaplecza lub małych lokali gastronomicznych. Zaletą tych urządzeń jest osiągana temperatura (na poziomie 350°C a w wersji opcjonalnej nawet do 500°C), renomowany producent urządzeń najwyższej jakości, ładny i nowoczesny wygląd oraz łatwość obsługi. Co więcej, wysokość komory w piecach PizzaMaster, pozwala na wypiek nie tylko pizzy ale także na obróbkę termiczną produktów o wyższej wysokości ( do 190 mm).

Zachęcamy do skontaktowania się z naszym personelem. Fachowa pomoc profesjonalistów w doborze sprzętu dla Państwa pizzerii, domu lub innego lokalu gastronomicznego sprawia, iż każde serwowane danie lub wypiek będzie przygotowywane w najbardziej optymalnych warunkach sprzętowych. Posiadamy pełne wyposażenie pizzerii. Zadzwoń!!!