Odpowiednie garnki to niezbędne wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego – niezależnie od tego, czy mowa o dużej restauracji, czy też o mniejszym barze. Garnki gastronomiczne różnią się przede wszystkim wymiarami (wyróżniamy m.in. garnki niskie, średnie i wysokie), pojemnością (garnek może mieścić zarówno 5, jak i 65 l wody) oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Dzięki temu każdy z rodzajów garnków sprawdzi się w nieco innym zadaniu.

Wybierając garnek gastronomiczny, należy zastanowić się, jakie produkty będą w nim gotowane oraz na jakiego rodzaju kuchni będzie wykorzystywane nowe naczynie (czy będzie to kuchnia gazowa, elektryczna, czy też indukcyjna albo ceramiczna). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych garnków!

Czytaj więcej >

Jak wybrać garnki profesjonalne do gastronomii?

Prawidłowo wybrany garnek przyczyni się do wyjątkowego smaku potraw, a także posłuży w kuchni przez wiele lat. Przy jego wyborze warto więc wziąć pod uwagę poniższe kwestie.

Rodzaje garnków gastronomicznych

Wyróżniamy następujące rodzaje garnków dla gastronomii:

  1. Garnki niskie – te naczynia kuchenne wyróżniają się niewielką wysokością, a przy tym szeroką powierzchnią do gotowania. Z tego powodu idealnie nadają się do duszenia warzyw, mięs i roślin strączkowych. Niski garnek pozwala na gotowanie w stylu slow cooking, dzięki czemu przygotowywane składniki zyskują więcej smaku, a duszone mięso staje się bardziej soczyste.
  2. Garnki średnie – ten rodzaj garnków wyróżniają wyższe, w porównaniu do poprzedników, ściany boczne, co sprawia jednocześnie, że garnki te są bardziej pojemne. Te naczynia o średniej wielkości najlepiej sprawdzają się podczas gotowania zup albo sosów. Dzięki możliwości podgrzewania składników z każdej strony pozwalają na łatwą redukcję płynów.
  3. Garnki wysokie – takie profesjonalne garnki o największej pojemności i wysokości to naczynia, w których można gotować różnorodne potrawy. Dzięki mniejszej średnicy płyny z łatwością przenikają przez pozostałe składniki, co pozwala na równomierne rozprowadzenie smaku po całej potrawie. Wysokie garnki idealnie sprawdzą się zwłaszcza w większych lokalach gastronomicznych, gdzie konieczne jest przygotowywanie dużych ilości potraw. Można wykorzystać je do gotowania makaronu, zup i dużych ilości warzyw.
  4. Rondle gastronomiczne – choć ich wysokość jest podobna do garnków średnich, wyróżnia je pojedynczy uchwyt. Również można przygotowywać w nich sosy (zwłaszcza gdy powinny gotować się w niewielkiej temperaturze przez dłuższy czas), lecz sprawdzą się także podczas gotowania warzyw czy doprowadzania płynów do wrzenia.
  5. Garnki specjalne – wśród tego rodzaju garnków znalazły się wszystkie naczynia, które zaprojektowano z myślą o gotowaniu konkretnego rodzaju składników, np. muli, szparagów, ryb czy mleka. Dzięki zastosowaniu nietypowego kształtu te profesjonalne garnki gastronomiczne pozwalają uzyskać pełnię smaku z każdego składnika. Natomiast garnki z zaworem sprawdzają się idealnie podczas odcedzania dużej ilości warzyw.

Materiały stosowane do produkcji garnków gastronomicznych

Profesjonalne garnki kuchenne powinny być nie tylko prawidłowo dopasowane do rodzaju gotowanych składników, lecz również wykonane z odpowiedniego materiału. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze surowce wykorzystywane do produkcji tych naczyń kuchennych:

  1. Stal nierdzewna – to stop metali (m.in. stali, węgla i chromu), który zyskał dużą popularność w branży restauratorskiej i hotelarskiej. Wszystko dlatego, że profesjonalne garnki ze stali nierdzewnej są łatwe do czyszczenia oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając tego rodzaju garnek, koniecznie należy zwrócić uwagę, czy dany produkt został w całości wytłoczony z jednego arkusza nierdzewnej blachy – daje to pewność, że naczynie będzie szczelne. Równie istotne jest wybranie odpowiedniego rodzaju dna garnka – wielowarstwowe dno kapsułowe (składające się z dwóch warstw stali nierdzewnej rozdzielonej warstwą aluminium) pozwoli na równomierne rozprowadzanie ciepła, a także da możliwość używania garnka na kuchni indukcyjnej.
  2. Aluminium – jest coraz rzadziej stosowanym materiałem do produkcji garnków. Dobrze przewodzi ciepło, a także jest materiałem nierdzewnym. Niestety garnków aluminiowych nie można myć w profesjonalnych zmywarkach, gdyż powoduje to degradację aluminium.
  3. Żeliwo – profesjonalne garnki do kuchni wykonane z żeliwa wyróżnia odporność na działanie wyjątkowo wysokich temperatur oraz dobre utrzymywanie ciepła. Są wybierane przez profesjonalnych kucharzy ze względu na możliwość uzyskania naturalnej powłoki nieprzywierającej wykonanej z olejów, przez co przygotowanie potraw w takim naczyniu może być zdrowsze od gotowania w naczyniu ze sztuczną powłoką non-stick. Takie garnki mogą również stać się ciekawym uzupełnieniem wnętrza lokalu, zwłaszcza restauracji w stylu retro.
  4. Stal emaliowana – ten materiał jest coraz rzadziej wykorzystywany do produkcji garnków. Powłoka emaliowana jest jednak bardzo higieniczna – jej gładkość i szczelność zapobiegają gromadzeniu się na jej powierzchni bakterii. Co więcej, takie emaliowane garnki nie uwalniają szkodliwych substancji, nawet jeśli zostaną podgrzane do bardzo wysokich temperatur. Garnki gastronomiczne ze stali emaliowanej idealnie sprawdzą się podczas gotowania muli, małży oraz innych owoców morza.

Profesjonalne garnki do gotowania – gwarancja sukcesu każdego lokalu gastronomicznego

Wybór sprzętu dla lokalu gastronomicznego może mieć wpływ na to, czy dana restauracja lub bar odniesie sukces, czy też nie. W końcu dla przybywających klientów będzie liczył się zarówno smak potraw, jak i czas ich przygotowania. Wybierając wysokiej jakości garnki gastronomiczne, można w szybkim czasie ugotować potrzebne składniki i uzyskać pełnię ich smaku. Należy jednak odpowiednio dopasować garnki do gastronomii – choć sos można ugotować w wysokim garnku albo szparagi w niskim naczyniu, będzie to działanie niezbyt optymalne, a w dodatku smak może nie być satysfakcjonujący. Garnki dla gastronomii powinny również zostać odpowiednio dobrane pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane – jeśli w lokalu korzysta się z kuchni indukcyjnej, jedyną opcją będą garnki ze stali nierdzewnej z dnem kapsułowym.

W naszym sklepie przygotowaliśmy szeroki wybór garnków gastronomicznych przeznaczonych do gotowania różnego rodzaju składników – zarówno sosów czy zup, jak i warzyw albo ryb. Nasze produkty najwyższej jakości sprawdzą się w każdej profesjonalnej kuchni – sprawią, że przygotowywane dania będą pełne smaku i aromatu, a samo ich przygotowanie nie zajmie zbyt wiele czasu. Zapraszamy do zapoznania się z pełną gamą naszych produktów oraz do kontaktu – chętnie pomożemy wybrać odpowiedni sprzęt do konkretnej kuchni!