Wszystkie kategorie w dziale Pokrywki do garnków

Praktyczna i dobrze dopasowana pokrywka jest nie mniej ważna od samego garnka – przyspiesza gotowanie oraz ułatwia utrzymanie higieniczności potrawy i porządku w miejscu pracy. W tej kategorii naszego sklepu zebraliśmy pokrywki do garnków o różnych średnicach, głównie aluminiowe, stalowe lub szklane, od marek m.in. Stalgast, Tom-Gast, Contacto i Chef de Cuisine. Oznaczenia producentów, serii i modeli oraz rozmiary i kompletną specyfikację każdej z pokryw znajdziesz na kartach produktów. Służymy również pomocą – chętnie doradzimy wybór pokryw do kupowanych lub używanych w Twojej kuchni garnków. Zapraszamy!

Czytaj więcej >

Pokrywki do garnków – podstawowe kryteria doboru

Podstawowym kryterium doboru pokrywki jest naturalnie jej średnica – pasująca do średnicy garnka. Przy wielu artykułach znajduje się też informacja, że pokrywa jest przeznaczona do garnków danej marki, konkretnej serii czy modeli. Warto je uwzględnić, by skompletować profesjonalny i idealnie dopasowany zestaw. Natomiast w większości przypadków artykuły z różnych serii oraz od różnych marek można dowolnie łączyć (oczywiście przy zachowaniu tej samej średnicy). Żeby ułatwić dobór produktów w naszym sklepie, kojarzymy je. Na karcie danego artykułu, poniżej opisu, znajdziesz produkty powiązane. Możesz wyszukać konkretny garnek i w ten sposób szybko zweryfikować pasujące do niego pokrywki. Albo odwrotnie – wybrać pokrywę i sprawdzić garnki, z którymi się łączy.

Poza „kompatybilnością” warto zwrócić uwagę na pozostałe cechy produktu: materiał i budowę czy detale takie jak kształt rączki, wycięcia na łyżkę do sosu itp.

Pokrywka na garnek – rodzaj, materiał, powierzchnia, detale

  • Pokrywki ze stali nierdzewnej 18/10 – wytrzymałe, wysoce odporne na wysokie temperatury i działanie kwasów, łatwe w czyszczeniu. Stal z dodatkiem niklu i chromu jest materiałem szlachetnym: wyprodukowane z niej garnki gastronomiczne i pokrywy służą przez wiele lat i dobrze wyglądają, co ma znaczenie zwłaszcza w otwartych na lokal kuchniach. Zwykle można je czyścić w zmywarkach przemysłowych z wyparzarką, nie sprawiają kłopotów w myciu ręcznym. Powierzchnia może być polerowana (wysoki połysk, elegancki wygląd) lub satynowana (matowa, dobrze „ukrywa” odciski palców i inne drobne ślady użytkowania).
  • Pokrywki aluminiowe – zwykle są lżejsze i tańsze od stalowych. Aluminium lepiej przewodzi ciepło, jednak nie ma to aż tak istotnego znaczenia w przypadku pokrywki (pod tym kątem zdecydowanie warto jednak rozważyć garnki aluminiowe). Jest też mniej wytrzymałe niż stal oraz reaguje z kwasami i zasadami, więc może wpływać na smak i kolor potraw. Trudniej też zadbać o czystość: pokrywy aluminiowej zwykle nie można myć w zmywarce, chyba że producent zadbał o specjalną powłokę.
  • Pokrywki szklane – ich zaletą jest oczywiście przezroczystość, więc znacznie ułatwiają kontrolę, oszczędzają energię i czas. Sprawdzają się zwłaszcza podczas duszenia potraw, a zwykle są uniwersalne: pasują do wszystkich garnków, patelni, rondli czy innych naczyń o konkretnej średnicy. Pokrywka szklana może być wypukła (praktyczne rozwiązanie) lub płaska, czasem jest wykończona silikonowym rantem dla lepszej szczelności. Ze szklanych pokryw polecamy zwłaszcza te wykonane z Pyrex®: specjalnego szkła borokrzemowego, które jest odporne na duży szok termiczny (pokrywka do garnka może być używana także w piekarniku).

Warto również zwrócić uwagę na detale takie jak kształt i materiał uchwytu – metal jest solidniejszy (rączka się nie odkształca, nie wyciera i raczej nie luzuje), tworzywo natomiast się nie nagrzewa, więc nie potrzeba środków ochronnych. Wszystko zależy od preferencji i specyfiki pracy: chętnie doradzimy.

Wyposażenie dla gastronomii: nie tylko pokrywy do garnków

Pokrywki do garnków/patelni to duży, jednak wciąż wycinek naszej oferty. W naszym sklepie internetowym można zamówić kompletne wyposażenie każdej kuchni profesjonalnej i domowej: garnki i inne naczynia kuchenne, maszyny czy urządzenia grzewcze, przybory, odzież dla kucharzy i wiele innych. Zachęcamy do poznania całego asortymentu – zakupy w jednym sklepie są szybsze, wygodniejsze, a zwykle również bardziej ekonomiczne, co pozwoli Ci zadbać o oszczędności.

Nie tylko sprzedajemy produkty dla branży gastronomicznej, ale także projektujemy i kompleksowo wyposażamy zaplecza kuchenne. Jeżeli dopiero otwierasz lokal bądź go remontujesz, zachęcamy do współpracy i skorzystania z naszego doświadczenia.