Przechowywanie pokrywek może być niezwykle proste i wygodne – wystarczy wyposażyć kuchnię w stojaki lub wieszaki na ścianę czy drzwiczki szafek. Sprawdzone, praktyczne i solidne wieszaki na pokrywki do profesjonalnych zapleczy kuchennych znajdziesz w tej kategorii naszego sklepu Gastromania.pl. Ergonomiczna kuchnia oznacza większą wydajność i bezpieczeństwo pracy, dlatego z przyjemnością pomożemy taką zaprojektować i zbudować. Zapraszamy do współpracy i skorzystania z oferty naszego sklepu internetowego, w którym sprawnie wyposażysz całe zaplecze.

Czytaj więcej >

Wieszak na pokrywki do garnków – kryteria doboru

  • Rodzaj wieszaka na pokrywki: miejsce i sposób montażu. Zależnie od metrażu i urządzenia zaplecza można wybrać stojaki lub naścienne wieszaki do pokrywek, ewentualnie pojedyncze haczyki na pokrywki: te jednak sprawdzają się lepiej w kuchni domowej. W niektórych szafkach wieszak można przykręcić także do drzwiczek: to rozwiązanie zapewnia największą oszczędność miejsca.
  • Liczba i średnica pokrywek pasujących do wieszaka. Stojaki i wieszaki przeważnie mają 6 bądź 8 uchwytów na pokrywki – od małych po największe z najczęściej używanych. Na najmniejszych uchwytach spore pokrywki nie będą stabilne. Dlatego, jeśli w kuchni używa się wielu naczyń XXL, zwykle potrzebne są co najmniej dwa wieszaki/stojaki lub dodatkowe haczyki na ścianę, drzwi.
  • Materiał i wykonanie wieszaka na pokrywki. Ze względu na trwałość i dopuszczalne duże obciążenie polecamy metal, a najlepiej stal chromowaną. Dzięki warstwie chromu materiał jest odporniejszy na korozję, więc na dłużej zachowuje estetyczny wygląd. Stojak, wieszak metalowy łatwiej też zachować w czystości, a więc zadbać o higienę, która w kuchni jest priorytetem.

Wieszak na pokrywki w formie stojaka na blat

Stojak na pokrywki pozwoli zadbać o ergonomię kuchni natychmiast – bez zbędnych prac i poświęcania czasu na montaż. Zajmuje nieco miejsca roboczego, ale też w każdej chwili można go przestawić w dogodne miejsce. Jeśli jest wykonany z materiału odpornego na korozję, może jednocześnie służyć jako ociekacz – wówczas wystarczy podłożyć pod niego np. plastikową tackę. Rozwiązanie polecamy zwłaszcza do kuchni ze sporą powierzchnią blatową lub gdy ściany planujesz wykorzystać raczej pod szafki czy organizery.

Wieszak na pokrywki na ścianę

Wymaga przykręcenia do ściany – trzeba też zadbać o odpowiednio długie śruby bądź kotwy, ponieważ metalowe/szklane pokrywki do garnków są dosyć ciężkie, a na takiej jednej konstrukcji będziesz ich przetrzymywać kilka. Trzeba więc poświęcić czas i energię na montaż, ale wieszak naścienny oszczędza przestrzeń roboczą i jest wygodny w codziennej pracy, jeśli znajdziesz mu odpowiednie miejsce. Należy pamiętać, że wszystkie przechowywane na wieszaku pokrywki powinny być dla każdej używającej ich osoby łatwo dostępne, na wyciągnięcie ręki. Jeśli pracownicy muszą za każdym razem do ściągnięcia i zawieszenia pokrywki korzystać ze schodka, taboretu, to tracą czas i energię: poziom wydajności i bezpieczeństwa pracy spada.

Wieszak na pokrywki na drzwiczki szafek

To wygodne rozwiązanie, które oszczędza maksimum miejsca, lecz nie zawsze się sprawdza – półki w szafce muszą być trochę krótsze niż standardowo, aby pokrywki się zmieściły. Kolejną ważną sprawą jest większe obciążenie drzwiczek i zawiasów: części mebli muszą być do niego przystosowane. Wiele zależy od specyfiki pracy, urządzenia wnętrza i preferencji personelu, ale otwieranie szafki, by sięgnąć po pokrywkę, może być mniej wygodne niż zdjęcie jej ze ściany. Z drugiej jednak strony pokrywkę zamkniętą w szafce łatwiej na co dzień utrzymać w czystości.

Profesjonalne i ergonomiczne zaplecze kuchenne

Ergonomia w kuchni jest równie ważna, jak dobre sprzęty, garnki gastronomiczne czy inne przybory do gotowania. Czyni codzienną pracę łatwiejszą, szybszą, wygodniejszą i bezpieczniejszą, a to przekłada się na jej wydajność. Stojaki, wieszaki czy haczyki na pokrywki to must-have ergonomicznej kuchni, ale takich elementów jest więcej. Jeśli właśnie urządzasz lub remontujesz swoje zaplecze kuchenne, zapraszamy do współpracy. Od lat projektujemy i wyposażamy lokale gastronomiczne współtworzymy polską gastronomię. Chętnie podzielimy się doświadczeniem oraz wesprzemy projekt już na etapie koncepcyjnym. Zachęcamy do kontaktu!