Szafy chłodnicze i szafy mroźnicze

Szafy chłodnicze i szafy mroźnicze to jedne z najpopularniejszych urządzeń, które mają zastosowanie na zapleczu kuchennym, w jadalniach, restauracjach, pizzeriach, cukierniach i wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych. Profesjonalne szafy chłodnicze i mrożące można zaliczyć do grupy urządzeń magazynowych, a ich podziału możemy dokonać ze względu na zakresy temperatur, w których pracują, pojemności, konstrukcję komór, rodzaj czynnika chłodniczego, materiał z którego są wykonane oraz ich przeznaczenie. Zakresy temperatur dobiera się w zależności od rodzaju żywności, która będzie w szafach przechowywana i pod tym względem szafy dzielą się na: szafy uniwersalne do ogólnego zastosowania, chłodnicze i szafy mroźnicze piekarnicze, chłodnicze szafy na ryby, mroźnicze szafy dla branży lodziarskiej oraz szafy dwutemperaturowe lub szafy chłodniczo-mroźnicze, które posiadają co najmniej dwie komory o różnych zakresach temperatury (np. komorę chłodniczą oraz komorę mroźniczą). Podziału możemy dokonać biorąc pod uwagę również inne parametry, jak np. pojemność.

Czytaj więcej >

Szafy mroźnicze i szafy chłodnicze – klasyfikacja pod kątem ich pojemności

Podblatowe szafy chłodnicze i mroźnicze, dostępne są o pojemności do około 150 l. Mają kształt zwykłych lodówek podblatowych, ale nimi nie są, ponieważ zawsze posiadają wymuszony obieg powietrza i są przygotowane do profesjonalnego użytkowania. Bardzo często występują w obudowie ze stali nierdzewnej a także z szybą oraz w obudowie ze stali malowanej. Nie wolno ich mylić ze stołami chłodniczymi lub mroźniczymi.

Szafy, skrzynie chłodnicze i mroźnicze o pojemności od 300 do 1400 l. Wolnostojące urządzenia o wysokości najczęściej powyżej 1500 mm. Komora chłodnicza bardzo często dostosowana jest do normy gastronomicznej GN lub normy piekarniczej, jednak standardowo wyposażona jest w półki, których układ można bardzo łatwo zmieniać. Takie szafy chłodnicze, jak i szafy mroźnicze, mogą występować w wersji jednodrzwiowej lub dwudrzwiowej. Zdarzają się także szafy 3 lub 4 drzwiowe. Większość producentów daje możliwość wyboru klientowi (na etapie zamówienia), w którą stronę mają się otwierać drzwi. Tego rodzaju szafy mogą występować w obudowie ze stali nierdzewnej, ze stali malowanej (białe szafy chłodnicze), stali galwanizowanej, a także z drzwiami przeszklonymi lub drzwiami pełnymi.

Właściwości i parametry – profesjonalne szafy chłodnicze oraz szafy mroźnicze

Sterowanie szafami chłodniczymi i mroźniczymi dla gastronomii odbywa się poprzez elektroniczny sterownik, a temperaturę zazwyczaj odczytuje się na elektronicznym wyświetlaczu cyfrowym. Nowoczesne szafy posiadają dodatkowe opcje i zostały wyposażone w system automatycznego rozmrażania lub nawet ciekłokrystaliczny panel dotykowy. Takie rozwiązanie sprawia, że są przystosowane do pracy w wyjątkowo niekorzystnych warunkach zewnętrznych, czyli nawet przy temperaturze dochodzącej do 45 C. Wszystkie te właściwości są możliwe, jeżeli producenci stosują nowoczesne rozwiązania, jak m.in: wysokiej jakości materiały izolacyjne komory chłodzenia, odpowiednia konstrukcja parowników, czy nowoczesne sprężarki.

Większość profesjonalnych urządzeń chłodniczych jest wyposażona w wymuszony obieg powietrza (można poznać po obecności wentylatora lub wlotów powietrza w komorze szafy), co umożliwia o wiele szybsze chłodzenie produktów, a także częstsze otwieranie szafy (w przeciwieństwie do standardowych lodówek, które z reguły tej funkcji nie posiadają). Należy jednak pamiętać, że nawet wśród profesjonalnych urządzeń, występują modele bez wentylatora, ponieważ jego praca wpływa na wysuszanie chłodzonych produktów. Szafy chłodnicze z wentylatorem nie są zalecane do chłodzenia produktów o dużej zawartości wody (ciasta z kremami, ciasta i desery z galaretką, lub jakiekolwiek inne produkty spożywcze, które w szafie schładza się bez opakowania).

Szafy mroźnicze i szafy chłodnicze – zakresy temperaturowe

Profesjonalne szafy chłodnicze projektowane są zazwyczaj do pracy w zakresie temperaturowym od +2 do 8 C, ale zdarzają się także modele, w których pracę można rozpocząć nawet od -2 C. Do takich urządzeń należą m.in.: szafy chłodnicze do ryb. Gastronomiczne szafy mroźnicze produkuje się zazwyczaj dla zakresu temperatur od -18 do – 22 C, ale często można spotkać szafy, których pracę można rozpocząć już od -10 C.

Szafy chłodnicze i szafy mroźnicze – rozmiary

Przy zakupie szaf do zaplecza kuchennego zawsze należy pamiętać, iż są to jedne z największych urządzeń gastronomicznych, używanych w profesjonalnej gastronomii. Najpopularniejszym rodzajem szafy gastronomicznej jest szafa jednokomorowa, o pojemności około 700 litrów i wymiarach około 700×800×2000 mm. Wyróżnić możemy również model dwukomorowy, o pojemności około 1400 litrów i wymiarach około 1400×800×2000 mm. Niejednokrotnie zdarzało się, że kupując szafy chłodnicze lub szafy mroźnicze w konkurencyjnych firmach, klient nie był w stanie umieścić ich w docelowym pomieszczeniu. Bardzo często przyczyną tego typu sytuacji była wielkość drzwi do danego pomieszczenia lub zbyt wąskie korytarze do manewrowania przy transporcie szafy. Zalecamy, aby przed zakupem niezwykle dokładnie sprawdzić wymiary ciągów komunikacyjnych prowadzących do docelowej lokalizacji urządzenia, a w przypadku kompleksowych realizacji, nasi specjaliści sami zaproponują optymalne rozwiązania.

Standardy i opcje wyposażenia – szafy mroźnicze i szafy chłodnicze

W większości przypadków, dostępne na rynku szafy chłodnicze i szafy mroźnicze, są produkowane na dalekim wschodzie, np. w Chinach. Ich popularność bierze się przede wszystkim z ceny, która niestety rzadko idzie w parze z jakością. Takie urządzenia produkowane są w opcjach nierdzewnych, a także malowanych – w wyposażeniu standardowym zawierają zwykle kilka półek. Na rynku dostępne są także urządzenia z wyższej półki cenowej (produkcji europejskiej i amerykańskiej), jak np. SAGI, ASBER, EDESA, RILLING, LIEBHERR, DORA METAL, RAPA, FAGOR i wielu innych, którzy proponują szereg interesujących rozwiązań. Oferują nowoczesne funkcję, jak np. wyoblona komora ze stali nierdzewnej, dzięki której łatwiej utrzymać czystość, możliwość wykonania komory ze stali nierdzewnej lub z aluminium, możliwość wyposażenia komory w oświetlenie, profilowane prowadnice tłoczone w ścianach komory, grzałki montowane w uszczelkach, aby zapobiec przymarzaniu drzwi w szafach mroźniczych itd.

Ponadto, w zależności od producenta, można zakupić szafy z agregatem umieszczonym nad lub pod komorą chłodzenia, a także wyposażyć urządzenie w kółka z hamulcem zamiast nóżek lub drzwi otwierane za pomocą naciśnięcia stopą na pedał.

Szafy chłodnicze na zamówienie

Dosyć często otrzymujemy zapytania od naszych klientów o możliwość wykonania szafy w nietypowym wymiarze. Jeśli chodzi o wymiar zewnętrzny, cześć producentów, z którymi współpracujemy, jest w stanie wykonać obudowę w taki sposób, aby wymiar całkowity szafy, sprostał Państwa oczekiwaniom. Niestety, nie ma jednak możliwości wykonania wnętrza komory szafy na indywidualne zamówienie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każdy producent produkuje szafy chłodnicze w sposób seryjny, a wydajność układu chłodniczego jest ściśle projektowana pod potrzeby konkretnej komory. Wykonywanie i przeprojektowanie układu chłodniczego od podstaw dla jednego lub kilku urządzeń, generowałoby niewspółmiernie wysokie koszty w stosunku do potencjalnych korzyści. W przypadku urządzeń chłodniczych “na miarę”, najczęściej wykonuje się komory i pomieszczenia chłodnicze oraz mroźnicze, które można wykonać w dowolnym wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym przy zachowaniu rozsądnych kosztów, jak np.: NORDLINE lub VIESSMANN. Warto tu nadmienić, że w przypadku większych powierzchni roboczych, zakup i wykonanie profesjonalnej komory jest zdecydowanie bardziej opłacalne, niż zakup wielu szaf chłodniczych o identycznej pojemności.

Szafy chłodnicze oraz szafy mroźnicze w ofercie Gastromania.pl

W ofercie posiadamy wyselekcjonowane szafy chłodnicze oraz szafy mroźnicze, które zostały wyprodukowane przez najlepsze i znane na całym świecie firmy, które zajmują się produkcją tego typu urządzeń, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.. Mówimy tu o urządzeniach przeznaczonych dla profesjonalnej gastronomii, cukiernictwa, piekarnictwa oraz zakładów masarskich, takich producentów jak: Sagi, Liebherr, Asber, Stalgast, Hendi, Edesa, Rapa, Dora Metal, Arredoinox – MatureMeat oraz wielu innych. Szafy mroźnicze i szafy chłodnicze dobieramy pod potrzeby naszych klientów oraz oczywiście pod wysokość budżetu, którym Państwo dysponują. Proponujemy rozwiązania najbardziej optymalne pod względem jakościowym. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem, a w razie pytań lub wątpliwości – o bezpośredni kontakt z naszym zespołem!