Choć gotowanie mleka może nie wydawać się skomplikowaną czynnością, zawsze można ją usprawnić. Idealnie w tym zadaniu sprawdzą się garnki do mleka, które zostały zaprojektowane z myślą o szybkim i równomiernym podgrzewaniu mleka. Są wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej, a część z nich wyposażono w płaszcz wodny, co sprawi, że z ich pomocą mleko będzie idealnie ugotowane. Garnki te występują w różnych pojemnościach, dzięki czemu bez problemu można dopasować nowe naczynie do wymagań konkretnego lokalu.

Czytaj więcej >

Cechy szczególne garnków do mleka

Garnki do gotowania mleka to praktyczne rozwiązanie, które wyróżniają przede wszystkim:

  1. Wysokie ścianki – mimo swojej niewielkiej pojemności dobry garnek na mleko powinien być wyposażony w podwyższone ścianki. Dzięki temu gotujące się mleko nie będzie się rozpryskiwać, a także właściwość ta pozwoli na lepsze podgrzanie całej zawartości garnka.
  2. Materiał wykonania – garnki do mleka powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dzięki temu gotujące się mleko nie będzie przywierać do ścian naczynia, co ułatwi jego późniejsze zmywanie.
  3. Wielowarstwowe dno – zaleca się, aby garnek do mleka był wyposażony w wielowarstwowe dno typu sandwich. W takim przypadku warstwy stali nierdzewnej rozdzielone są warstwą aluminium, co pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni garnka.
  4. Możliwość korzystania z garnka na kuchni indukcyjnej – wielowarstwowe dno sprawia również, że taki garnek do mleka można z powodzeniem stosować podczas gotowania na kuchni indukcyjnej. Równie dobrze sprawdzi się także na kuchni gazowej czy elektrycznej.
  5. Odporność na uszkodzenia mechaniczne – zastosowana w garnkach na mleko stal nierdzewna jest niezwykle odporna na wszelkie uszkodzenia, o które nietrudno w przypadku garnka o niewielkich wymiarach. W ten sposób można korzystać z tego samego naczynia nawet przez wiele lat.
  6. Zastosowanie płaszcza wodnego – niektóre garnki do mleka wyposażone są w płaszcz wodny. Technologia ta polega na zastosowaniu podwójnych ścianek, pomiędzy którymi przepływa podgrzana woda. Dzięki temu garnek do mleka z płaszczem wodnym pozwala na bardziej równomierne podgrzanie płynu, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych garnków do mleka.
  7. Poręczny uchwyt – wszystkie garnki do mleka wyposażone zostały w ergonomiczny uchwyt, który pozwala na podniesienie garnka nawet jedną ręką i szybkie przelanie jego zawartości do innego naczynia.
  8. Mnogość zastosowań – choć naczynia te zostały zaprojektowane przede wszystkim do gotowania mleka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć ich także podczas innych zadań. Zwłaszcza modele z płaszczem wodnym doskonale sprawdzą się do roztopienia czekolady albo podgrzania sosu, gdyż zapewnią im dopływ ciepła z każdej strony.

Jak wybrać odpowiedni garnek do mleka?

Praktyczny garnek do gotowania mleka pozwoli w szybkim czasie zagotować mleko, a także sprawi, że będzie ono równomiernie podgrzane. W ten sposób potrawy przygotowane z jego wykorzystaniem staną się jeszcze smaczniejsze. Wybierając garnek do mleka, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

Garnek do gotowania mleka – indukcja albo inne rodzaje kuchni

Garnki specjalne do mleka wykonywane są ze stali nierdzewnej, przez co większość z nich można zastosować na wszystkich rodzajach kuchni – indukcyjnych, gazowych, elektrycznych czy ceramicznych. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybrany garnek do mleka na indukcję został wyposażony w wielowarstwowe dno typu sandwich, w którym warstwy stali nierdzewnej rozdziela aluminium. Tylko garnki z tego rodzaju dnem będą odpowiednie do zastosowania na kuchni indukcyjnej.

Odpowiednia pojemność

Garnki gastronomiczne na mleko mają różne pojemności – najmniejsze pomieszczą 1,5 l płynu, natomiast największe 2,5 l. Warto dopasować ten parametr do wielkości lokalu, w którym będzie wykorzystywany nowy garnek – jeśli w restauracji przygotowuje się wiele potraw z mlekiem, większa opcja będzie lepszym wyborem. Natomiast w przeciwnym wypadku nie warto niepotrzebnie zajmować miejsca dużym naczyniem.

Możliwość mycia w zmywarce

Choć stal nierdzewna uchodzi za dobry materiał do mycia w zmywarce, nie wszystkie garnki do mleka można zmywać w ten sposób. Chodzi o produkty z płaszczem wodnym – ze względu na ich nietypową konstrukcję, nie powinno się umieszczać ich w zmywarce, aby nie straciły swoich właściwości. Jeśli mycie w zmywarce jest nieuniknione, wtedy lepiej będzie zdecydować się na klasyczny model bez płaszcza wodnego.

Odpowiednie wykonanie

Każdy wysokiej jakości garnek do gotowania mleka powinien być w całości tłoczony z jednego arkusza blachy nierdzewnej, co zapewni naczyniu pełną szczelność.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą i wyboru garnka na mleko wysokiej jakości!