Blendery kielichowe to profesjonalne urządzenia do przygotowywania różnego rodzaju koktajli, słodkich deserów, jak również miksowania kremowych zup i sosów. Na co dzień znajdują zastosowanie na zapleczu barów, restauracji, dyskotek, klubów nocnych, hoteli i innych lokali o profilu gastronomicznym.

Czytaj więcej >

Blendery do owoców i warzyw

Profesjonalne blendery do owoców i warzyw są bardzo wytrzymałe i wydajne. Większe modele posiadają wysokoobrotowy silnik o maksymalnej prędkości nawet do 30000 obrotów na minutę. Dlatego idealnie sprawdzają się w większych barach, restauracjach, stołówkach oraz wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych z dużą ilością zamówień. Umożliwiają szybkie i dokładne miksowanie owoców, przygotowanie słodkich koktajli, deserów i zdrowych smoothies oraz blendowanie zup i warzyw, a także szybkie kruszenie lodu. Wybór profesjonalnego, wielofunkcyjnego blendera kielichowego eliminuje konieczność inwestycji w dodatkowe blendery do smoothie lub blendery do shakeów.

Najważniejsze parametry wydajnego blendera kielichowego

Przy wyborze blendera warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które mają kluczowy wpływ na wydajność urządzenia. Najważniejsze z nich to moc, pojemność kielicha, ilość i jakość ostrzy oraz dodatkowe funkcje. Im większa moc blendera, tym większa wydajność i możliwości. Pojemność kielicha powinna być dostosowana do średniego, dziennego zapotrzebowania. Do wyboru mamy urządzenia z kielichami o pojemności od 1,25 do 2,6 litra. W większości modeli są to wytrzymałe kielichy z poliwęglanu. W przypadku ilości ostrzy obowiązuje również zasada im więcej, tym lepiej. Wydajny blender kielichowy powinien posiadać minimum dwie pary ostrzy, najlepiej ze stali nierdzewnej lub stali z pokrywą tytanową. Warto zwrócić uwagę na możliwość ich wyjmowania – czyszczenie blendera jest łatwiejsze i szybsze. Droższe, bardziej zaawansowane urządzenia posiadają wiele dodatkowych funkcjonalności i programów, które umożliwiają realizację zróżnicowanych potrzeb związanych z zamówieniami.

Charakterystyczne cechy blenderów kielichowych

Blendery barowe zaopatrzone w wymienne ostrza ze stali nierdzewnej z powłoką tytanową gwarantują długotrwałe użytkowanie nawet przy codziennej, intensywnej pracy.

Blendery do koktajli

Blendery do koktajli, które posiadają elektroniczny panel sterowania umożliwiają indywidualnie zaprogramowanie pracy urządzenia w zależności od miksowanego produktu i bieżących potrzeb. Tryb pracy pulsacyjnej ułatwia z kolei wygodne miksowanie produktów, które są zbyt twarde do rozdrobnienia w systemie pracy ciągłej oraz takich, które ze względu na inne czynniki należy rozdrabniać stopniowo.

Kupując blendery kielichowe do mniejszych, kameralnych lokali, w których istotną rolę odgrywa cisza gwarantująca intymną atmosferę i spokój klientów, warto zwrócić uwagę na modele z dodatkową obudową. To rodzaj pokrywy wykonanej z transparentnego poliwęglanu, która może zredukować nawet do 80% hałasu silnika i odgłosów generowanych przez pracujące ostrza. Oprócz funkcji redukcji głośnych dźwięków, stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem, ponieważ urządzenie działa tylko wtedy, gdy pokrywa jest szczelnie zamknięta.

Blendery kielichowe posiadające dzbanki

Sporą oszczędność czasu oraz bezproblemowe utrzymanie czystości zapewniają blendery kielichowe posiadające dzbanki, które można myć w zmywarce. W większej gastronomii, takiej jak stołówki, zakłady zbiorowego żywienia czy duże bary potrzebnych jest zazwyczaj kilka wydajnych blenderów. W takim przypadku sprawdzają się doskonale modele z dzbankami, które można sztaplować. Pozwala to ograniczyć ilość zajmowanego miejsca i utrzymać większy porządek na stanowisku pracy. Większość modeli posiada antypoślizgowe nóżki lub inny rodzaj stabilizacji. Niektóre urządzenia mają możliwość zabudowy w blacie, co gwarantuje pewną, 100% stabilność.

Blendery z kielichem tritanowym

Warto zwrócić uwagę na blendery z kielichem tritanowym (np. blender barowy marki Hendi), które łączą najlepsze cechy szkła i plastiku. Charakteryzują się wysoką odpornością na stłuczenia i zarysowania oraz duże różnice temperatury: od -40 do +90 stopni Celsjusza.