Ekspres jednokolbowy – jednogrupowy to idealne rozwiązanie dla małych kawiarni, cukierni, pubów i hotelowych barów, które dysponują niedużą przestrzenią i stawiają na jakość, a nie na ilość. Co prawda jednogrupowy ekspres serwuje naraz tylko jedną porcję kawy, ale za to tak dobrą, że zadowoli ona każdego smakosza małej czarnej. Pozwoli Ci też eksperymentować z wieloma stylami serwowania napojów i rozszerzyć kawowe menu.

W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne ekspresy jednokolbowe cenionych marek takich jak Nuova Simonelli, Victoria Arduino czy Hendi (Wega). Sprawnie dopasujesz urządzenie pod kątem ciśnienia, wydajności i funkcji, które wesprą codzienną pracę baru. Zadbaliśmy o modele zarówno tańsze (od 1500 zł) – podstawowe, jak i droższe (do 25 000 zł), ale już znacznie bardziej zaawansowane. Nasi specjaliści z przyjemnością Ci doradzą i pomogą wybrać optymalny sprzęt.

Czytaj więcej >

Jak wybrać dobry ekspres jednokolbowy?

W naszej ofercie przygotowaliśmy wyłącznie profesjonalne i sprawdzone ekspresy do kawy od cenionych w branży, głównie włoskich marek – Nuova Simonelli, Victoria Arduino, Hendi (Wega), BFC, Cime czy Carimali. Każdy z nich zasługuje na miano dobrego ekspresu, ale poszczególne modele nawet znacznie się od siebie różnią. Żeby zapewnić swoim klientom oczekiwaną jakość kawy i zadbać o sprawną pracę baru, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Szczególnie ważne są ciśnienie, wydajność, obsługa, funkcja i wymiary ekspresu, liczy się też design i cena.

Ekspresy jednogrupowe – idealne espresso wymaga odpowiedniego ciśnienia!

Dobra kawa zachowuje wszystkie walory zmielonych ziaren, a tę jakość zawdzięcza precyzyjnie ustawionym parametrom. Tylko odpowiednie ciśnienie wydobędzie moc i głębię smaku – stworzy aromatyczne espresso, które stanowi podstawę wszystkich przyrządzanych kaw.

Minimalna wartość pozwalająca na zaparzenie napoju o dobrych parametrach wynosi 9 barów. W warunkach kawiarnianych to jednak zdecydowanie za mało, dlatego polecamy wysokociśnieniowe ekspresy kolbowe: 15–19 barów. Każdy rodzaj kawy wymaga też nieco innego ciśnienia. Arabica jest wrażliwsza niż robusta, podobnie ma się także sprawa z ziarnami jasno palonymi – zbyt wysokie ciśnienie może wydobyć z nich niepożądany (za) gorzki czy kwaśny smak. Dlatego przyda się możliwość regulacji tego parametru.

Wydajność, obsługa i funkcje ekspresu jednogrupowego

Kolbowy ekspres wymaga do obsługi większych umiejętności i doświadczenia niż automatyczny. Dlatego kompletując wyposażenie baru, pomyśl od razu o szkoleniu baristycznym dla pracowników. Obsługa profesjonalnego ekspresu, szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych modeli, nie jest łatwa. A nauka metodą prób i błędów niesie ryzyko uszkodzenia urządzenia i sporych strat cennych ziaren.

Również kolbowe ekspresy dzielą się na manualne i zautomatyzowane. Te pierwsze sprawdzają się znakomicie, gdy obsługują je profesjonalni bariści, którzy wiedzą, jak kontrolować ciśnienie oraz czas parzenia, aby uzyskać pożądane efekty. Dla mniej doświadczonych pracowników i do przyspieszenia pracy baru polecamy ekspresy zautomatyzowane – i najlepiej takie modele, które mają wbudowany młynek oraz bezpośrednie przyłącze wody (minimum obsługi).

Przy zakupie ekspresu kolbowego warto zwrócić uwagę na takie cechy i funkcje jak:

  • dozowanie wolumetryczne (programowanie doz pod kątem różnego uzysku, temperatury wody i ciśnienia);
  • system SIS (przygotowuje: zmiękcza zmieloną kawę tuż przed parzeniem);
  • technologia Pulse Jet (zarządzanie temperaturą),
  • dwie dysze z systemem spieniania push-pull (zwłaszcza jeśli klienci często wybierają kawy mleczne);
  • pompy rotacyjne (działają ciszej niż wibracyjne i zapewniają stałe ciśnienie wody);
  • moduł serwisowy informujący o usterkach,
  • dotykowy wyświetlacz,
  • oświetlenie ledowe,
  • system automatycznego czyszczenia.

Zwróć również uwagę na wydajność ekspresu: ile filiżanek kawy przygotujesz w ciągu godziny i całego dnia – i czy odpowiada ona faktycznemu lub szacowanemu zapotrzebowaniu. Ekspres przeznaczony do intensywnej pracy jest jednak z reguły większy i droższy.

Ekspres do kawy jednokolbowy – cena i design

Podstawowy ekspres kolbowy z jedną grupą to wydatek rzędu od 1,5 do kilku tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane i lepiej wyposażone modele kosztują do około 25 tysięcy. Droższe urządzenia wyróżnia ponadto ciekawszy design, również w popularnym stylu retro. O niego także warto zadbać, bo sprzęt barmański ulokowany w centralnej części baru może być jego ozdobą oraz określać charakter całej przestrzeni. Mimo tego zarówno wygląd, jak i cena powinny być sprawami drugorzędnymi. Ekspresy do kawy jednogrupowe kolbowe trzeba dobrać zwłaszcza pod kątem ciśnienia i wydajności, aby dzięki jakości kawy i efektywności obsługi zakup szybko się zwrócił i zaczął przynosić oczekiwane zyski.