Wydajność oferowana przez elektryczne kruszarki do lodu jest nie do zastąpienia, gdy w lokalu gastronomicznym serwowane są duże ilości zimnych napojów i deserów. Bary, puby, kluby, restauracje – wszędzie tam może być potrzebny kruszony lód w dużych ilościach, który szybko schłodzi drinki. Właśnie do takich zadań stworzono kruszarki do lodu renomowanych producentów dostępne w tej kategorii.

Czytaj więcej >

Elektryczne kruszarki do lodu – budowa i działanie

Każda kruszarka do lodu elektryczna opiera swoje działanie o silnik elektryczny o różnej wydajności poruszający zestawem ostrzy kruszących ze stali nierdzewnej. Lód umieszczany jest zwykle w podajniku ulokowanym w górnej części urządzenia, skąd trafia do komory, w której zostaje pokruszony przez metalowe ostrza i wpada do wbudowanego lub podstawionego pojemnika. Jak widać, mechanizm działania przeznaczonej do lodu kruszarki nie jest w ogólnym zarysie zbyt skomplikowany, mimo tego szczegóły budowy poszczególnych modeli będą już miały duży wpływ na wykorzystanie tych maszyn w lokalach gastronomicznych o określonym profilu.

Profesjonalne kruszarki do lodu – jak wybrać?

Gastronomiczne kruszarki to ważne wyposażenie baru – bez nich trudno byłoby schłodzić duże ilości napojów w krótkim czasie. Jednak nie każda elektryczna kruszarka do lodu sprawdzi się w każdym lokalu, warto więc przed dokonaniem zakupu poznać różnice między modelami.

Wydajność i wymiary urządzenia

Automatyczna kruszarka do lodu może osiągać różną wydajność – nawet do 300 kg na godzinę. Jednak nie zawsze, a być może nawet w mniejszości przypadków, tak duża efektywność produkcji lodu będzie potrzebna. Zwykle wraz z tym parametrem rosną także wymiary urządzenia, co nie powinno pozostawać bez wpływu na wybór konkretnego sprzętu. Najmniejsze kruszarki do lodu elektryczne bez problemu zmieszczą się w każdej kuchni lub przy barze, a ich wydajność zbliżona do 15 kg kruszonego lodu na godzinę powinna w wielu wypadkach być wystarczająca.

Zapotrzebowanie na lód

Przed zakupem kruszarki do lodu warto przeanalizować, do jakich produktów kruszony lód jest niezbędny i jak często są one zamawiane. Jednak nawet jeśli Państwa lokal w dużym stopniu koncentruje się na sprzedaży chłodzonych napojów, nie oznacza to, że będzie potrzebna kruszarka o dużej mocy.

Należy przyjąć, że sprzedaż produktów z kruszonym lodem będzie utrzymywać się na średnim poziomie przez większość dnia i do tej uśrednionej wartości warto dopasować moc wybranej kruszarki. Mimo to warto także wziąć pod uwagę godziny szczytu i wyjątkowe sytuacje, gdy zapotrzebowanie może być nawet kilkukrotnie większe. Dla bezpieczeństwa można zatem rozważyć również zakup nieco mocniejszej kruszarki, o ile oczywiście pozwala na to wolna przestrzeń w lokalu.

Bezpieczeństwo

Nie bez znaczenia pozostają także inne cechy budowy kruszarek. Większość z nich dotyczy bezpieczeństwa, zatem dobrze jest wziąć pod uwagę również obecność tych elementów. Kruszarki do lodu powinny być wyposażone w antypoślizgowe nóżki dla stabilnej i bezpiecznej pracy np. po umieszczeniu na blacie kuchennym. Ważnym mechanizmem bezpieczeństwa obecnym w wielu kruszarkach jest automatyczny wyłącznik urządzenia, który nie pozwala na jego pracę w sytuacji, gdy komora ostrzy tnących pozostaje otwarta.

Łącząc wszystkie powyższe kwestie praktyczne – wydajność, rozmiary i bezpieczeństwo – adekwatnie do potrzeb prowadzonej działalności, możliwy będzie wybór optymalnej kruszarki elektrycznej do lodu.

Elektryczne kruszarki do lodu – zastosowania i sprzęt uzupełniający

Zimne napoje, a zwłaszcza drinki, mrożona kawa, granita, desery – to do nich najbardziej przyda się pokruszony lód, choć może on być też wykorzystany do serwowania niektórych produktów, np. owoców morza. Jeśli wydawanie wyżej wymienionych produktów i usługi barmańskie stanowią ważną część prowadzonej działalności, to poza kruszarką elektryczną warto zainwestować także w inne maszyny do robienia lodu, jak na przykład kostkarki czy łuskarki.

Takie urządzenia to wygoda, brak konieczności korzystania z ręcznych urządzeń i możliwość szybkiego obsłużenia wielu klientów. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące elektrycznych kruszarek lub innych naszych produktów, chętnie na nie odpowiemy – zapraszamy do kontaktu!