Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe oferują klasyczną czarną kawę zaparzaną prostą metodą z użyciem filtrów. Ekspresy na kawę mieloną to urządzenia, które sprawdzają się doskonale w kawiarniach, cukierniach, hotelach i biurach. Z bardziej zaawansowanych modeli korzystają chętnie firmy cateringowe. Są proste w obsłudze i zapewniają dużą ilość kawy o powtarzalnej, stałej jakości w stosunkowo krótkim czasie.

Czytaj więcej >

Jakość kawy z ekspresu przelewowego

Aby zaparzyć doskonałą kawę w ekspresie przelewowym, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ziarno. Od jego jakości i doboru zależy smak serwowanej kawy. Znaczenie ma nie tylko kraj pochodzenia, ale również gatunek, sposób palenia i smakowe nuty. Kolejny czynnik to grubość mielenia. W ekspresie przelewowym ziarno powinno mieć średnią grubość. Warto zadbać o wodę – jej jakość ma duży wpływ na ostateczny smak małej czarnej. Równie ważna jest temperatura wody. Przed ostatecznym wyborem należy upewnić się, czy ekspres gwarantuje optymalną temperaturę parzenia.

Mocne strony przelewu

Zaletą ekspresu przelewowego jest niewątpliwie ilość jednorazowo zaparzanej kawy. Dzbanki i termosy o zróżnicowanej pojemności oferują możliwość przygotowania do kilkudziesięciu litrów napoju (np. ekspres przelewowy naścienny z kranem oraz z 2 termosami po 10 litrów). Mocną stroną ekspresu przelewowego jest również wydajność. Najbardziej zaawansowane urządzenia zapewniają ponad pół tysiąca filiżanek oraz 20 litrów wrzątku na godzinę. Większość modeli posiada praktyczną płytę grzewczą, dzięki której kawa w dzbanku ma cały czas optymalną temperaturę. Niektóre urządzenia posiadają możliwość bezpośredniego podłączenia do sieci wodociągowej, wbudowany młynek do mielenia kawy, elektroniczny wyświetlacz LCD, licznik dzienny i zbiorczy, oddzielny kranik do wrzątku, program czyszczenia i usuwania kamienia oraz sygnał informujący o gotowości zaparzanej kawy. Papierowe lub metalowe filtry gwarantują, że do zaparzanej kawy nie dostaną się fusy. 

Dopasowany wybór

Większość ekspresów przelewowych działa na podobnej zasadzie, jednak niektóre urządzenia posiadają niezwykle użyteczne rozwiązania. Różnią się designem, stopniem zaawansowania, pojemnością, wydajnością i ceną. Przed ostatecznym wyborem warto określić swoje potrzeby pod kątem charakteru prowadzonej działalności. Duże i bardzo wydajne ekspresy gastronomiczne sprawdzą się doskonale w dużych kawiarniach, na imprezach organizowanych przez firmy cateringowe oraz w hotelach z tzw. szwedzkim śniadaniem jako alternatywa dla ekspresów automatycznych. Mniejsze urządzenia mogą stanowić jedyny lub dodatkowy ekspres w kawiarni, cukierni, restauracji i pubie. Przekrój cenowy jest spory i waha się między kilkaset a kilkadziesiąt tysięcy złotych. Większe lokale z dużą, stałą i przewidywalną liczbą klientów powinny zainwestować w ekspres z dwoma pojemnymi dzbankami i wydajnością nawet do 40 litrów na godzinę. Średni czas zaparzania całego dzbanka waha się w zależności od modelu zazwyczaj między 5 a 8 minut.