Produkcja lodów z urządzeniami Telme

Chyba każda osoba, zaangażowana w profesjonalne prowadzenie kawiarni lub lodziarni, zadaje sobie regularnie pytanie o to, jak najefektywniej zorganizować proces produkcji lodów. Polskę ogarnęła prawdziwa „lodowania” i tanie, niezdrowe lody zdają się być coraz częściej wypierane przez ich droższe, zdrowsze, rzemieślnicze odpowiedniki. Aby jednak w ogóle myśleć o nawiązaniu uczciwej konkurencji z firmami, które już z powodzeniem funkcjonują na rynku lodów, trzeba wyposażyć się w odpowiednie urządzenia do produkcji lodów. Dzisiejszy artykuł ma za zadanie zaprezentować kilka takich właśnie wybranych urządzeń, które łączy marka Telme. Nie mieszkaliśmy również okrasić samego artykułu kilkoma zdjęciami z niedawnego szkolenia w zakresie produkcji lodów, jakie odbyło się w firmie Gastromania. Nie pozostaje zatem nic innego, jak życzyć miłej i owocnej lektury!

Frezer gastronomiczny GELSHOW

Prezentację urządzeń do produkcji lodów spod coraz bardziej rozpoznawalnego, włoskiego znaku Telme warto rozpocząć od omówienia ciekawego frezera gastronomicznego GELSHOW. Prezentowany przykład to przykład na dość uniwersalne urządzenie, bez którego trudno sobie w ogóle wyobrazić produkcję lodów. Frezer gastronomiczny Gelshow posiada przede wszystkim dwa zupełnie oddzielne tryby, charakteryzujące się zróżnicowaną temperaturą frezowania, w zależności, czy chcemy stworzyć lody klasyczne, czy też coraz popularniejsze ostatnio sorbety. Sam frezer jest wystarczająco pojemny, mieści bowiem aż dwanaście litrów (z czego wyróżniamy trzy niezależne 4-litrowe cylindry), co bez przeszkód pozwala na aktywną produkcję lodów nawet do sporego zakładu lub przy sporym natężeniu klienteli. To, co szczególnie zdają się cenić klienci, to przede wszystkim świeżość i natężenie smaku lodów, a producent tego frezera - firma Telme zadbała o to, aby dzięki ciągłemu procesowi produkcji i frezowania, można było osiągać najlepsze efekty. Od strony technicznej warto wspomnieć jeszcze o sporej wadze samego urządzenia, które waży około ćwierć tony oraz o rozmiarach rzędu 1200 mm długości, 530 mm szerokości i 970 mm wysokości. Sam frezer posiada obudowę wykonaną z porządnej stali nierdzewnej oraz system chłodzenia powietrzem lub wodą.

Maszyny do produkcji lodów GEL: Gel 5, Gel 10, Gel 20

Poza wspomnianym wyżej frezerem typu Gelshow, Telme stara się wyróżnić na rynku również serią maszyn do produkcji lodów pod marką GEL, wśród których wyróżniamy różniące się gabarytami i możliwościami maszyny: Gel 5, Gel 10 oraz Gel 20. To, co je łączy, to przede wszystkim troska o maksymalne bezpieczeństwo użytkownika i łatwość obsługi, pozwalająca na korzystanie z tej maszyny nawet po bardzo prostym przeszkoleniu (co samo w sobie jest konkretną pomocą w walce o obniżenie kosztów firmowych, trzeba to docenić!). Jak już mówimy o bezpieczeństwie, to warto przypomnieć, iż sam producent informuje, że każda z tych maszyn do produkcji lodów jest zgodna z unijnym rozporządzeniem dotyczącym materiałów i wyrobów dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Bardzo dobry jest również sam system chłodzenia, a to z racji, że zarówno ścianki, jak i dno cylindrów przewodzą moc chłodzącą. Dzieli je przede wszystkim pojemność. Najmniejszy z rodziny, Gel 5 charakteryzuje się pojemnością jednego litra. Dwa razy większą pojemność zapewnia już Gel 10, a maszyna do produkcji lodów Gel 20 to już urządzenie aż czterolitrowe. Wymiary najmniejszego z urządzeń spod znaku Gel to 410x460x320 mm (przy wadze 38 kg), Gel 10 to już 75 kg wagi i gabaryty 390x460x850 mm, a największy z rodziny tych automatów i maszyn do lodów Gel 20 to waga 112 kg i rozmiary 460x510x960 mm.

Kilka słów o innych urządzeniach do produkcji lodów - wszystkie od firmy TELME!

Chcąc wybrać innego rodzaju urządzenie, TELME oferuje również ciekawą maszynę pod dźwięcznie brzmiącą nazwą POKER. Maszyna do produkcji lodów POKER to zaawansowany robot wyposażony w ręczną ekstrakcję i elektro-mechaniczny system sterowania. Przyzwoite rozmiary (500x560x400 mm) oraz możliwość dokupienia specjalnego wózka sprawiają, że z pewnością i to urządzenie znajdzie wśród restauratorów i właścicieli lodziarni swoich fanów - i to na trwałe. Telme jest jednym z liderów produkcji lodów zwłaszcza z uwagi na ilość produkowanych maszyn, przeznaczonych dla zróżnicowanych potrzeb lodziarni i ukierunkowanych na lody o różnej charakterystyce. Ot, weźmy na przykład lody włoskie. Jeżeli mówimy o produkcji lodów włoskich, to TELME wychodzi na przeciw potrzebom ze swoją maszyną do lodów włoskich SOFTGEL. Wśród urządzeń Softgel wyróżniamy, co warto dodatkowo podkreślić, kilka rozmaitych opcji, w tym niezwykle wydajną maszynę do lodów włoskich Softgel 400P Twin, ale także nieco mniejsze Softgel 336 czy Softgel 330P. W zakresie produkcji lodów włoskich najłatwiej używać miary wydajności w postaci kilogramów na godzinę i w zależności od wyboru odpowiedniej maszyny z rodziny Telme Sofgel, mówimy o wydajności rzędu 30kg/h, poprzez mniejsze wartości jak 22.5 kg/h czy 15 kg/h. Jeżeli zaś mowa o produkcji pięknie wyglądających i równie smacznych lodów typu pucharkowego czy kubków lodowych, to warto rozważyć zakup maszyny do lodów TELME VARIOFILL - to urządzenie wyróżnia się nie tylko prostotą obsługi, ale również zapewnia bardzo dużą, przemysłową wręcz wydajność, które w zależności od wielkości porcji może wystarczyć nawet na potrzeby naprawdę dużej lodziarni ( 680 porcji/h przy porcji 50 g, 450 porcji/h dla nieco większych porcji 75 g, 335 porcji/h dla okazałych porcji 100g, czy w końcu220 porcji/h dla wielkości 150 g). Wszystko to dzięki cylindrowi o objętości aż piętnastu litrów. Całe urządzenie może być sterowane albo ręcznie, albo przy użyciu specjalnego pedału. Korzystając z tej maszyny nie musimy się także obawiać kwestii utrudnionego utrzymania jej w należytej higienie, gdyż akurat tak bieżące użytkowanie, jak i mycie VARIOFILLA jest szalenie proste, a wdrożyć się w jego korzystanie można już po krótkim przeszkoleniu. Oczywiście, pyszne lody można również zjeść prosto w domu, zwłaszcza jeżeli mamy odpowiednie wyposażenie domowe, a także chociażby użyteczne meble do kuchni. To nie jest jednak główne zagadnienie niniejszego artykułu, więc pozostańmy tylko na tej krótkiej, treściwej wzmiance.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.