Plateau de fromage, czyli deska serów to popularny sposób serwowania różnych gatunków tego produktu jako przekąski między posiłkami, rodzaj deseru po daniu głównym lub popołudniowego posiłku przed kolacją. Serom towarzyszy zazwyczaj wino, z którym potrafią stworzyć doskonałą kompozycję smakową. Co decyduje o wyborze serów na deskę i jak dobrać optymalny rodzaj wina? Jaka deska sprawdzi się najlepiej i jakie akcesoria kuchenne powinny znaleźć się w pełni funkcjonalnym zestawie? Choć nie ma ścisłych zasad i reguł dotyczących komponowania deski serów, poznajmy kilka wskazówek, które pomogą zapewnić wyjątkowe doznania smakowe i estetyczne. Na początek krótko o tym, skąd wziął się pomysł na sery podawane w ten charakterystyczny sposób.
Jak sery trafiły na kuchenną deskę
Zwyczaj podawania serów na desce wywodzi się oczywiście z francuskiej tradycji kulinarnej, w której zarówno sery, jak i wino odgrywają bardzo ważną rolę. Nie dziwi więc fakt, że występują bardzo często razem i jeśli są odpowiednio dobrane, stanowią komplementarny duet pozwalający wydobyć głębię wszystkich smaków i aromatów. Łączenie serów z winem i innymi dodatkami, takimi jak świeże owoce lub miód i konfitury znane jest od dawna, jednak pomysł serwowania serów na kuchennej desce upowszechnił się w miejskiej obyczajowości stosunkowo późno, bo dopiero w XX wieku, gdy stały się produktem tańszym i łatwo dostępnym, nie tylko lokalnym.
Dlaczego sery zaczęto podawać właśnie na desce? Zdecydowały o tym przede wszystkim względy praktyczne i estetyczne. W wielu wiejskich domostwach jedzenie trafiało niegdyś na stół najczęściej na drewnianych deskach, które do dziś stanowią podstawę wyposażenia każdej profesjonalnej i domowej kuchni. Służą nie tylko do krojenia, ale także do serwowania zróżnicowanych przekąsek i potraw. Po co przekładać porcje serów na talerze lub do miseczek, skoro można podać je na desce w wygodny, a do tego estetyczny sposób? Oprócz serów na odpowiednio dużej desce zmieszczą się ponadto wszystkie pozostałe dodatki. Cały zestaw wygląda dzięki temu bardzo apetycznie i kojarzy się z prostym, tradycyjnym jedzeniem.
Czym kierować się przy wyborze deski do serów
Czy sery można podać na jakiejkolwiek desce? Teoretycznie tak, jednak dobór deski do serów nie powinien być przypadkowy. Oprócz starannie dobranych smaków bardzo ważny jest sposób podania. Aspekt wizualny ma dla prawdziwych smakoszy duże znaczenie, dlatego prawdziwe gatunkowe sery serwuje się najczęściej na desce z wykonanej z naturalnego drewna. Jednak walory estetyczne to nie jedyna zaleta tego typu desek. Drewniane deski charakteryzują się trwałością i mają naturalne właściwości bakteriobójcze. Kształt deski do serwowania serów jest sprawą drugorzędną, choć najlepiej sprawdzają się deski prostokątne z wygodnym uchwytem lub okrągłe. Niektóre modele to deski obrotowe, które ułatwiają swobodny dostęp do serów i dodatków wszystkim uczestnikom spotkania. Ciekawym wizualnie, a jednocześnie bardzo wygodnym rodzajem drewnianej deski do serwowania serów są mini palety.
Przybory i akcesoria do serów i wina
Deska do serwowania to najważniejszy element serowej uczty, jednak należy pamiętać o kilku pomocnych przyborach i akcesoriach. Niektóre z nich są po prostu niezbędne. Z pewnością warto mieć pod ręką noże walcowane do serów o różnym stopniu twardości. Odpowiednio wyprofilowane noże ułatwiają szybkie pokrojenie wybranych gatunków sera na estetyczne, równe kawałki lub plastry, poza tym zapobiegają mieszaniu różnych aromatów. Przed podaniem deski serów należy upewnić się, czy posiadamy sprawny korkociąg, czyli otwieracz do wina.
Dobór serów i wina
Przygotowując deskę serów, warto wziąć pod uwagę kilka sprawdzonych wskazówek. Jedną z nich jest zasada różnorodności. Należy wybrać różne gatunki sera, ale nie przesadzić z ich ilością. Najlepiej skupić się na 4-5 starannie wybranych rodzajach różniących się kolorem, aromatem i stopniem twardości. Mogą to być zarówno sery krowie, jak i owcze lub kozie. Nie wolno zapominać o odpowiedniej temperaturze serwowania, dlatego wszystkie sery powinny zostać wyjęte z lodówki na co najmniej godzinę przed ułożeniem ich na desce. Temperatura pokojowa wyzwala pełnię smaków i aromatów.
Przy doborze wina należy kierować się prostymi zasadami - ciężkie, wytrawne i mocniejsze wina komponują się najlepiej z żółtymi serami o wyrazistym, intensywnym smaku, natomiast wina lżejsze i półwytrawne - białe lub różowe, pasują idealnie do serów łagodniejszych lub z przerostem niebieskiej pleśni. Jeśli mamy więc na desce gatunki sera, które różnią się od siebie znacząco, na stole powinny znaleźć się przynajmniej dwie butelki tego szlachetnego trunku.
Do serów i wina świetnie pasują świeże owoce - jasne i ciemne winogrona, pokrojone w kawałki melony lub cienkie plasterki gruszki. Sery pleśniowe komponują się dobrze z konfiturami oraz włoskimi lub laskowymi orzechami. Jeśli uczta ma być bardziej treściwa, deskę serów warto uzupełnić o odpowiednie pieczywo - świeże bagietki lub dobrej jakości grissini.
Ciekawostka na koniec
Mimo że deska serów kojarzona jest najczęściej z winem, może być serwowana równie dobrze z piwem. I tak jak w przypadku wina, piwo musi być odpowiednio dobrane. Najlepiej dobrać je według prostego klucza: im bardziej dojrzałe i aromatyczne sery, tym ciemniejsze i mocniejsze powinno być piwo.