Jak przechowywać kuchenne noże - stojak vs listwa

Dobra organizacja przestrzeni kuchennej wiąże się m.in. z odpowiednim przechowywaniem wszystkich sprzętów i akcesoriów. Jednym z nich są noże kuchenne, które muszą być zabezpieczone przed zniszczeniem, a w przypadku kuchni domowej przed dostępem dzieci. Jednocześnie należy zadbać, aby można było z nich korzystać w komfortowy i bezpieczny sposób. Dlatego w każdej kuchni, niezależnie od tego, czy jest to kuchnia profesjonalna czy domowa, warto zainstalować listwę magnetyczną lub skorzystać ze specjalnego stojaka. Które rozwiązanie wybrać? Zanim zdecydujemy, przyjrzyjmy się bliżej obu sposobom przechowywania noży. 

Stojak na noże

Stojaki na noże kuchenne mają jedną niewątpliwą zaletę - można je ustawić w dowolnym miejscu, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na ergonomię i komfort pracy. Wykonane są z różnych materiałów, takich jak drewno, tworzywo sztuczne lub stal nierdzewna. Duży wybór zróżnicowanych kolorów i kształtów sprawia, że łatwo dopasować je do estetyki konkretnego pomieszczenia. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki zaprojektowane przez znanych designerów przemysłowych, dzięki czemu są nie tylko funkcjonalne, ale mogą stanowić również ozdobę każdej kuchni i zapewniać nożom oryginalną ekspozycję. Stojaki wyposażone w antypoślizgową, zdejmowaną podstawę rozwiązują kłopoty z czyszczeniem szczelin na noże, co w przypadku najprostszych bloków bywa problematyczne. Niektóre modele posiadają szczeliny wyściełane nylonem. Takie rozwiązanie pełni funkcję ochronną ostrzy i zapobiega namnażaniu się bakterii. 

Przy wyborze stojaka należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wykonania i ilość szczelin, ale również na jego stabilność po włożeniu noży. Najlepiej więc, aby stojak posiadał antypoślizgową, odpowiednio wyważoną podstawę. Warto pamiętać, że jeśli korzystamy z noży ceramicznych, do ich przechowywania nie nadaje się stojak wykonany ze stali, która może uszkodzić powłokę.

Listwa magnetyczna

Listwy magnetyczne zapewniają bardzo łatwy dostęp i ekspozycję kompletu lub kolekcji różnych noży oraz mogą być zamontowane na takiej wysokości, aby nie mogły po nie sięgnąć dzieci. W przypadku kuchni domowej to jedna z najważniejszych zalet. Są predestynowane szczególnie do kuchni o ograniczonej przestrzeni, w których liczy się optymalne wykorzystanie każdej powierzchni roboczej. Przechowywanie noży na listwie magnetycznej minimalizuje ryzyko uszkodzenia ostrzy - ich kontakt z powierzchnią listwy dotyczy krótkiego odcinka. Niektóre z nich mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnej, zewnętrznej nakładki z tworzywa sztucznego. Listwy wykonane są ze stali nierdzewnej, z tworzywa sztucznego lub z drewna, a ich zróżnicowana estetyka umożliwia wybór dostosowany do aranżacji praktycznie każdej kuchennej przestrzeni. Listwy wykonane z naturalnego drewna wpisują się doskonale w estetykę kuchni urządzonej w stylu rustykalnym. 

Listwy magnetyczne można wykorzystać nie tylko do przechowywania noży. Niektóre modele wyposażone są w haczyki do zawieszenia różnych akcesoriów kuchennych. Jeśli interesująca nas listwa nie posiada haczyków, można je dokupić osobno i przymocować bezpośrednio do szyny z magnesem. W profesjonalnych kuchniach montowane są często listwy z bardzo mocnym magnesem, który jest w stanie utrzymać nie tylko noże, ale również ciężkie tasaki. Listwy magnetyczne mają jeszcze jedną, sporą zaletę. W porównaniu ze stojakami lub z blokami na noże, łatwiej utrzymać je w idealnej czystości. Nie posiadają szczelin ani różnych zakamarków, a ich powierzchnia w przypadku magnesów ukrytych wewnątrz jest idealnie płaska. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką lub gąbką i dokładnie osuszyć. 

Wybierając listwę należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na moc magnesu oraz jej długość. Jeśli planujemy powiększyć kolekcję noży lub chcemy wykorzystać listwę do przechowywania innych stalowych przyborów kuchennych, jej powierzchnia nie może być zbyt mała. Po wyborze optymalnego modelu należy pamiętać o prawidłowym montażu listwy do ściany, korzystając z dołączonej instrukcji. 

Stojak vs listwa - co wybrać

Trudno o jednoznaczny werdykt. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabsze strony. Reasumując: wybór stojaka lub listwy zależy od kilku ważnych elementów - indywidualnych preferencji estetycznych, powierzchni jaką dysponujemy, rodzaju kuchni (profesjonalna lub domowa), obecności małych dzieci, wygody użytkowania i utrzymania czystości. Naszym zdaniem najważniejszym kryterium jest estetyka kompatybilna z aranżacją kuchennej przestrzeni oraz funkcjonalność. 

Kompromisowym rozwiązaniem łączącym oba sposoby przechowywania noży jest wybór bloku magnetycznego. Estetyka idzie w parze z łatwością użytkowania, rozwiązując tym samym podstawowy dylemat. Mamy z głowy montaż, a utrzymanie idealnej higieny jest bardzo łatwe. Jedyny minus to fakt, że musimy wygospodarować dodatkowe miejsce. Jednym z przykładów bloku wyróżniającego się nowoczesnym, minimalistycznym designem jest blok magnetyczny

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.