W każdej kuchni podczas gotowania wytwarza się spora ilość pary wodnej. Okap gastronomiczny służy do tego, aby skutecznie tę parę wodną redukować. Nie jest to jednak jedyne zadanie tego urządzenia. Okap pozbywa się również tłuszczu, zapachów oraz ciepła, które jest wytwarzane podczas gotowania lub pieczenia. Jest więc niezbędnym dodatkiem w każdej kuchni, aby usprawnić całą wentylację pomieszczenia. Dzięki zapewnieniu prawidłowej wentylacji praca jest przyjemniejsza, bardziej komfortowa i bezpieczna dla wszystkich pracowników i kucharzy. Na rynku można spotkać różne rodzaje okapów i w tym artykule przybliżymy i omówimy poszczególne modele oraz doradzimy, jaki okap najlepiej wybrać.
Okapy nad piece do pizzy - rodzaje
Pierwszym typem, na który możemy podzielić okapy gastronomiczne, jest podział ze względu na ich montaż. Wyróżniamy dwa główne typy - okapy przyścienne i okapy centralne. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuję, montuję się przy ścianach, natomiast okapy centralne znajdują się na środku kuchni. Okapy nad piece do pizzy różnią się również od siebie sposobem działania. Są takie, które zajmują się głównie wciąganiem oparów i nazywa się je okapami wyciągowymi, ale oprócz nich na rynku można znaleźć również okapy nawiewowo - wyciągowe. Okapy można podzielić również ze względu na ich kształt - na rynku znajdą się skrzyniowe, które występują zarówno w formie przyściennej, jak i centralnej oraz okapy skośne i trapezowe.
Jak prawidłowo dobrać okap do Twojej restauracji?
Każde pomieszczenie jest inne i wymaga innej aranżacji wnętrza. Urządzając kuchnię należy mieć na uwadze nie tylko to, jak będzie się ona prezentowała wizualnie, ale również czy będzie spełniała wymogi BHP. Jak zatem wybrać okap gastronomiczny? Na rynku znajduję się szeroki wybór okapów, które różnią się od siebie kolorem, wielkością lub kształtem, dlatego wybór tego urządzenia może być utrudniony. Po pierwsze - weź pod uwagę wydajność okapu, aby w pełni mógł spełniać swoją funkcję. Powinien regularnie, kilka razy w ciągu godziny, filtrować powietrze, aby pozbywać się z niego cząsteczek tłuszczu, ciepła, czy intensywnych zapachów gotowanego jedzenia. Rozmiar okapu, na który się zdecydujemy, powinien być zależny od wielkości i rodzaju urządzeń, które posiadamy, jak na przykład: kuchenki gazowej, płyty indukcyjnej, czy pieca do pizzy. Oprócz tego w żaden sposób nie powinien przeszkadzać nam w kuchni, tylko zapewnić bezpieczną i komfortową pracę i stuprocentową wygodę. Okap powinien być jak najprostszy w montażu, aby maksymalnie skrócić czas pracy, który będzie potrzebny do przymocowania urządzenia. Pamiętajmy - czas to pieniądz, więc im urządzenie łatwiejsze w montażu, tym lepiej. Ostatnim już aspektem, nad którym warto się zastanowić, są wszelkiego rodzaju elementy dodatkowe, w które jest wyposażony nasz okap. Wiele z nich zdecydowanie może pomóc ułatwić i usprawnić naszą pracę. Do tych elementów możemy zaliczyć między innymi sensory zapachu, oświetlenie dolne lub czujniki czyszczenia.