Piec konwekcyjny - gdzie znajduje swoje zastosowanie

Piec konwekcyjny to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni profesjonalnie zorganizowanego i wyposażonego lokalu gastronomicznego. Urządzenie posiada wiele zalet, dzięki którym proces przygotowania potraw skraca się do niezbędnego minimum i przestaje przypominać długodystansowy bieg z przeszkodami. Jakie są najważniejsze atuty pieców konwekcyjnych i w jakiego typu lokalach gastronomicznych powinny być używane? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Główne zalety pieców konwekcyjnych

Piece z termoobiegiem, a do takich urządzeń należą piece konwekcyjne, posiadają szereg rozwiązań, dzięki którym obróbka termiczna przygotowywanych potraw staje się wręcz komfortowa. Wszystko dzięki zjawisku konwekcji, która zapewnia stałą cyrkulację gorącego powietrza z wymuszeniem ruchów poziomych - w urządzeniu utrzymuje się cały czas taka sama temperatura, a potrawy pieką się szybciej i są dokładnie upieczone z każdej strony bez konieczności przewracania na drugą stronę. Do najważniejszych zalet pieców konwekcyjnych należą:

  • funkcja termoobiegu,
  • możliwość przyrządzania kilku potraw w tym samym czasie,
  • równomierny rozkład temperatury pieczenia,
  • doskonała izolacja termiczna,
  • możliwość wykorzystania różnych typów obróbki termicznej,
  • ograniczenie ilości tłuszczu,
  • eliminacja ryzyka przesuszenia potrawy,
  • energooszczędność.

W porównaniu z piecami konwencjonalnymi, korzystanie z pieca konwekcyjnego pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej do 30%, a zużycie wody nawet do 40%, co już w krótkiej perspektywie czasowej umożliwia wygenerować wymierne oszczędności. 

Piece konwekcyjne wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są oporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w codziennym czyszczeniu. Umożliwiają obróbkę termiczną i przyrządzenie zróżnicowanych potraw, a ich zapachy nie mieszają się. Wbudowane filtry sprawiają, że powietrze zostaje oczyszczone zanim wydostanie się na zewnątrz urządzenia, dzięki czemu kuchnia wyposażona w piec konwekcyjny jest wolna od ciężkich, przenikających się wzajemnie zapachów.

Zastosowanie pieca konwekcyjnego w gastronomii

Doskonałej jakości składniki i kulinarny talent szefa kuchni mogą okazać się niewystarczające, jeśli nie zapewni się do ich przygotowania profesjonalnych urządzeń. Dlatego warto zainwestować w piec konwekcyjny - uniwersalne urządzenie przydatne zarówno w mniejszej, jak i większej gastronomii, choć w drugim przypadku rekomendowane są bardziej piece konwekcyjno-parowe. Piece konwekcyjne, szczególnie modele o mniejszych wymiarach sprawdzają się najlepiej w małych restauracjach, barach szybkiej obsługi, food truckach, cukierniach, piekarniach i sklepach spożywczych oferujących dania na wynos. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany piec konwekcyjny może zastąpić kilka innych urządzeń, co jest bardzo istotne w sytuacji, gdy kuchenna przestrzeń jest niewielka i liczy się optymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Dodatkowo oszczędzamy czas potrzebny na przygotowanie potraw lub jej składników za pomocą innych urządzeń gastronomicznych. Przed ostatecznym wyborem pieca konwekcyjnego warto zwrócić uwagę na dodatkowe, przydatne funkcje, takie jak system automatycznego czyszczenia czy też nawilżanie.

Piec elektryczny czy gazowy

Piece konwekcyjne mają zasilanie elektryczne lub gazowe. W obu przypadkach zasada działania jest taka sama. Jakie parametry decydują więc o wyborze pieca do lokalu gastronomicznego? Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj instalacji jaką dysponujemy w kuchni oraz moc i częstotliwość wykorzystania pieca. Urządzenia zasilane na prąd charakteryzują się zazwyczaj większą wydajnością i są nieco tańsze od pieców z zasilaniem gazowym, należy jednak pamiętać, że cena prądu jest wyższa niż cena gazu. Większość popularnych modeli elektrycznych pieców konwekcyjnych zasilana jest napięciem trójfazowym, dlatego przed wyborem określonego modelu warto sprawdzić czy w lokalu istnieje odpowiednie gniazdo lub możliwość jego instalacji. Jeśli nie, należy wybrać model ze standardowym zasilaniem.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.