Co powinna zawierać kompletna zastawa stołowa? Do czego służą poszczególne talerze i pozostałe elementy? Które z nich sprawdzają się najlepiej i są używane najczęściej? Z czego powinna składać się optymalna zastawa restauracyjna? Warto mieć dobrą orientację i znać pewne zasady, aby być dobrze przygotowanym na każdą okazję i nie popełnić żadnej gafy.
Rodzaje i wykonanie talerzy
Talerze różnej wielkości o różnym przeznaczeniu to podstawa, bez której nie może funkcjonować żadna domowa lub profesjonalna kuchnia. Wybierając komplet talerzy, warto wziąć pod uwagę charakter prowadzonej kuchni oraz estetykę pozostałych elementów pojawiających się na stole. Można skompletować je pojedynczo, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wybór całego, uniwersalnego kompletu dostosowanego do ilości obsługiwanych gości. W komplecie każdej zastawy, niezależnie od jej estetyki, powinny znaleźć się następujące elementy: talerze obiadowe płytkie i głębokie, talerzyki deserowe i przekąskowe, miseczki oraz filiżanki ze spodkiem. W jej doborze możemy kierować się również materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy tradycyjne talerze porcelanowe i ceramiczne, nowoczesne talerze plastikowe i szklane, ekologiczne talerze z drewna i materiałów biodegradowalnych oraz oryginalne talerze wykonane z kamienia i różnych stopów stali.
Do czego służą poszczególne talerze
Wszyscy wiedzą do czego służy talerz płaski i głęboki, jednak pozostałe części zastawy bywają używane niezgodnie z przeznaczeniem. Jakie talerze podać do dania głównego, a w czym serwować zupę? Na czym podawać spaghetti, lekki lunch lub poobiedni deser? Płaskie talerze obiadowe kojarzą się przede wszystkim z głównym daniem - spożywamy na nim wszystko, co stanowi jego integralną część. Najczęściej mają klasyczny, okrągły kształt, choć można znaleźć również komplety z talerzem kwadratowym. Płaskim talerzom towarzyszą talerze głębokie, którą służą do spożywania wszelkich zup, kremów, dań o półpłynnej konsystencji, spaghetti i penne. Jego kształt zależy również od rodzaju zastawy. Warto pamiętać, że niektóre rodzaje zup serwujemy zgodnie z tradycją w naczyniach innego typu - bulionówce (np. czysty rosół lub barszcz) lub specjalnej miseczce (np. zupy orientalne). Kompletna zastawa powinna zawierać także talerzyki deserowe - zwykle jest to kopia płaskiego talerza w miniaturze. Oprócz pierwotnego przeznaczenia, bywają używane często do śniadania lub kolacji - mniejsze porcje nie wymagają talerza do dania głównego, nawet przy sporej porcji jajecznicy i górze kanapek. Jeśli potrzebujemy specjalnych talerzyków na przekąski, należy skompletować je osobno - bardzo rzadko stanowią część wyposażenia zastawy. Wykonane są z różnego rodzaju materiałów, mają zróżnicowane kształty, fakturę oraz kolory i służą do serwowania lekkiego lunchu lub przekąsek w postaci serów i wędlin, owocowych szaszłyków czy też sushi i warzyw w tempurze. Niektóre serwisy obiadowe posiadają w komplecie wygodne miseczki, które sprawdzają się doskonale przy zdrowych śniadaniach w postaci owsianki, płatków kukurydzianych lub musli zalewanych zimnym lub gorącym mlekiem. Przydają się również do serwowania zup orientalnych, świeżych owoców lub mniejszych porcji dla dzieci. Osobna grupa to talerze typowo dekoracyjne, które oprócz pierwotnego przeznaczenia mogą być używane podobnie jak talerze na przekąski. Różnorodność kształtów, zdobień i kolorów umożliwia wybór talerzy tworzących z resztą zastawy harmonijną lub kontrastową całość. Należy pamiętać, że naczynia, które pojawiają się na stole powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również, a może przede wszystkim estetyczne. Jemy również oczami, dlatego to, co ląduje na talerzu musi mieć odpowiednią, zachęcającą do konsumpcji oprawę.
Dodatkowe akcesoria stołowe
Przy okazji wyboru talerzy lub całej zastawy warto pomyśleć o dodatkach, które powinny znaleźć się na gościnnym stole zarówno w domu, jak i lokalu. Szerokość oferty umożliwia dobór pasujący do estetyki pozostałych elementów zastawy. Czego nie powinno zabraknąć? Z pewnością przyda się elegancka cukiernica, szklanki do napojów, kieliszki do jajek, sosjerka, maselniczka, serwetniki stołowe oraz sztućce i łyżeczki.