Jak i w co wyposażyć food trucka?

Od kilkunastu lat na ulicach polskich miast pojawiają się food trucki, czyli mobilne jadłodajnie o zróżnicowanym profilu. Najczęściej oferują typowy fast food: hamburgery, hot dogi, kurczaki, kebab, frytki i pizzę lub dania kuchni orientalnej. Coraz większą popularnością cieszą się również food trucki serwujące jedzenie wegetariańskie i wegańskie. Własna jadłodajnia na kółkach to w porównaniu z lokalem stacjonarnym stosunkowo niewielka inwestycja, jednak warto wiedzieć w co ją wyposażyć, aby stała się mocnym, często odwiedzanym punktem na kulinarnej mapie miasta. Ciekawe wariacje na temat najpopularniejszych potraw, oryginalne przepisy lub zaskakujące połączenia to dodatkowe atuty mobilnej jadłodajni.

Niezbędne inwestycje

Dobre pomysły i zapał to jedynie połowa sukcesu mobilnej jadłodajni. Drugą połowę pomoże wypracować odpowiednie wyposażenie food trucka. W jakie urządzenia i akcesoria warto zainwestować, aby niezależnie od rodzaju oferowanej kuchni serwować ją szybko, profesjonalnie i przede wszystkim smacznie?

Podstawa wyposażenia to urządzenia do szybkiego i prawidłowego przygotowania składników. Każdy food truck niezależnie od rodzaju serwowanej kuchni musi mieć frytownicę. Idealnym, kompaktowym i wydajnym urządzeniem jest np. frytownica pojedyncza, elektryczna MINI II Bartscher o pojemności 4 litrów.

Kolejny „must have” to kuchenka w wersji gazowej lub elektrycznej. W tym przypadku doskonałym wyborem będzie przenośna kuchenka gazowa na wkłady gazowe Hendi. Urządzenie posiada obudowę z lekkiej stali oraz specjalny, perforowany kołnierz zapobiegający przygasaniu płomienia pod wpływem wiatru.

Kompletnie wyposażony food truck musi posiadać oczywiście lodówkę do bezpiecznego przechowywania produktów, mleka i napojów. Jeśli chcemy serwować dobrą kawę, warto zainwestować w mały, automatyczny, przelewowy lub ciśnieniowy ekspres (np. ekspres do kawy dwugrupowy Redfox) i niezbędne, „kawowe” akcesoria.

Pomocnymi urządzeniami będą z pewnością maszyna do formowania hamburgerów oraz płyta grillowa. Na niewielkiej przestrzeni sprawdzi się idealnie płyta grillowa, gładka Gredil i ręczna prasa do hamburgerów Hendi. Warto mieć pod ręką komplet garnków i patelni oraz profesjonalne noże

Jeśli chcemy serwować kuchnię włoską bazująca na pizzy, w naszej jadłodajni nie może zabraknąć pieca do jej wypieku. Elektryczne piece jednokomorowe lub elektryczne piece dwukomorowe nadają się do tego idealnie.

Dobrą organizację i maksymalne wykorzystanie przestrzeni gwarantują profesjonalne meble, np. stoły ze zlewem i półką, na której można zamontować małą, podręczną lodówkę. Listwy magnetyczne do noży umożliwiają z kolei wygodny dostęp do odpowiednich narzędzi kuchennych. W utrzymaniu porządku pomogą profesjonalne ekspozytory bufetowe i dyspensery kuchenne i dozowniki do sosów.

Warto zadbać o wydajny system zasilania food trucka w zimną i ciepłą wodą oraz o dobrą izolację termiczną i ogniotrwałą, które zapewniają odpowiednie okapy i osłony. Gdy mamy już wszystko, co niezbędne, by uruchomić mobilną jadłodajnię, postarajmy się o ciekawą estetykę, wyróżniającą nazwę i dobrze wyeksponowane menu.

Co zrobić, jeśli nie mamy możliwości podłączenia food trucka do zewnętrznego zasilania? Rozwiązaniem jest mały agregat prądotwórczy, który przydaje się również w przypadku awarii lub wyłączenia prądu.

Inwestycja w niezbędne urządzenia umożliwia przygotowanie oferty z różnych tradycji kulinarnych i szybką zmianę lub poszerzenie menu food trucka.

Zalety prowadzenia jadłodajni na kółkach

Przede wszystkim jesteś swoim własnym szefem i możesz pracować z ludźmi, których lubisz - wielu znajomych marzy o tego typu pracy. Nie jesteś przywiązany do jednego punktu - masz możliwość testowania co jakiś czas kolejnych miejsc, w którym zaparkujesz swojego food trucka. Jeśli chcesz, możesz odwiedzać festiwale i pojawiać się tam, gdzie mobilne jadłodajnie są często jedynymi punktami z ciepłym, świeżym jedzeniem. Właściwie decydujesz o wszystkim i tylko od Ciebie zależy profil food trucka, szerokość menu i jego lokalizacja. Możesz sprzedawać to, w czym jesteś najlepszy, a jeśli znajdziesz oryginalny pomysł i Twoja propozycja przypadnie do gustu klientom, masz szansę powiększyć swój biznes - pomyśleć o następnym food trucku, a nawet franczyzie przedsięwzięcia.

A więc w drogę, czas na kulinarną przygodę!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.