Maszyny do profesjonalnej i domowej produkcji lodów

Sezon na lody w pełni. Niezależnie od tego, czy sprzedawane są w lodziarniach, czy są to lody domowe, do ich produkcji potrzebne są wyspecjalizowane maszyny. Jakich urządzeń używają profesjonaliści i w co zainwestować, aby zrobić pyszne, naturalne lody w domowej kuchni? Zanim przyjrzymy się maszynom do ich produkcji, zerknijmy w przeszłość i poznajmy kilka ciekawostek na temat mrożonych deserów. 

Krótka historia lodów, zaskakujące fakty i oryginalne smaki  

Lody mają ciekawą historię, która obfituje w wiele ciekawych informacji i zaskakujących ciekawostek. Równie zaskakujące bywają niektóre receptury, połączenia smakowe i sposoby spożywania lodów. Mimo to najpopularniejszymi lodami na świecie są niezmiennie lody waniliowe, czekoladowe i truskawkowe.  

Maszyny do profesjonalnej i domowej produkcji lodów  Mrożone sorbety wytwarzali już ponad 3 tysiące lat temu Chińczycy. Również na terenie Chin, za czasów panowania dynastii Tang opracowano pierwszą recepturę lodów mlecznych. Lody w znanej do dziś wersji wymyślono w XVII-wiecznej Francji. W Polsce pojawiły się stosunkowo późno - jedna z pierwszych receptur została zapisana w książce „Kucharz doskonały” z 1783 roku. Kolejny, bardziej precyzyjny przepis znalazł się w książce kucharskiej autorstwa Florentyny Niewiarowskiej i Wandy Maleckiej z roku 1880. Powszechną popularność lody zdobyły dopiero w okresie międzywojennym. W Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Lwowie pojawili się wówczas pierwsi uliczni sprzedawcy mrożonych deserów. Zaczęły również powstawać lokale, w których sprzedawano lody. W Warszawie za najlepsze uważane były lody z cukierni Lardellego. Pierwsze pakowane lody trafiły do powszechnej sprzedaży w latach 30. W czasie PRL-u wielką popularnością cieszyły się lody Calypso i Bambino oraz tzw. lody włoskie z automatów. Od wielu lat jedno- i wielosmakowe lody znajdziemy praktycznie w każdym sklepie spożywczym i rzemieślniczych lodziarniach, które specjalizują się często w coraz popularniejszych lodach naturalnych.  

Czas na kilka mniej lub bardziej zaskakujących ciekawostek:      

  • miesiącem, w którym produkuje się najwięcej lodów w Europie jest czerwiec,    
  • blisko 20% miłośników lodów spożywa je w łóżku,    
  • bezpiecznej jeść lody zimą niż latem - nie dochodzi wówczas do gwałtownego wychłodzenia gardła,    
  • najwięcej lodów rocznie zjadają Nowozelandczycy, Amerykanie i Australijczycy,    
  • w Nowej Zelandii i Australii największą popularnością cieszą się lody waniliowe z kuleczkami toffi, czyli tzw. Hockey Pockey,    
  • istniejąca od 1984 roku lodziarnia Haledaria Coromoto z wenezuelskiego miasta Merida oferuje ponad 1000 smaków, m.in. lody cebulowe, tuńczykowe, grzybowe czy też sernikowe z papryczkami jalapeño. Każdego dnia dostępnych jest kilkadziesiąt zróżnicowanych propozycji,    
  • pierwsza kawiarnia, w której serwowano lody - Cafe Procope powstała w 1686 roku w Paryżu i istnieje do dziś.

Kreatywność współczesnych wytwórców lodów nie zna granic. Propozycje wielu lodziarni wyróżniają się ciekawą recepturą i autorskim, często bardzo zaskakującym smakiem. Niektóre z nich powodują jednak niemałą konsternację, a nawet lekki szok. Do najbardziej oryginalnych lodów zaliczyć należy m.in. eskimoskie lody akutaq produkowane z jagód, tłuszczu renifera lub foki oraz śniegu. Śmiałkowie odwiedzający Japonię mogą spróbować lodów o smaku surowej koniny, a w Stanach Zjednoczonych można zjeść lody o smaku skrzydełek kurczaka z nutką sera pleśniowego. Niektóre nadbałtyckie lodziarnie oferują lody o smaku bursztynu. Miłośnicy ciemnego piwa górnej fermentacji typu stout mogą sięgnąć po lody piwno-czekoladowe.

Jak produkuje się lody

Do produkcji lodów służą wyspecjalizowane urządzenia. Jednym z nich są pasteryzatory -automaty, które odpowiadają za pasteryzację, przechowywanie i dojrzewanie wyprodukowanej bazy. Umożliwiają przygotowanie lodów o idealnej konsystencji z dowolnych składników. Mają różną wydajność i chłodzone są wodą lub powietrzem. Posiadają funkcję podtrzymania niskiej temperatury po zakończeniu pracy urządzenia, dzięki czemu konsystencja przygotowanego produktu pozostaje niezmienna. Profesjonalne pasteryzatory działają bezawaryjnie nawet podczas największych upałów. Do wyprodukowania zróżnicowanych mieszanek smakowych służą emulsyfikatory.

Innym rodzajem maszyn do produkcji lodów są frezery, które sprawdzają się doskonale w produkcji lodów rzemieślniczych i sorbetów na bazie owoców lub owocowych soków. Niektóre lodziarnie korzystają z dwucylindrowych maszyn łączących funkcje frezera i pasteryzatora. Urządzenia tego typu można używać więc również do pasteryzacji oraz mrożenia i chłodzenia innych produktów spożywczych do zastosowań w profesjonalnej gastronomii. 

Do produkcji tradycyjnych lodów włoskich i mrożonych jogurtów służą automaty do lodów soft. Są to urządzenia wyposażone z reguły w dwie niezależne komory, które umożliwiają serwowanie dwóch różnych smaków razem lub osobno. Lody przechowywane są w optymalnej temperaturze w specjalnych cylindrach o różnej pojemności, dzięki czemu maszyna jest gotowa do natychmiastowego dozowania. 

Niektóre profesjonalne automaty i maszyny do lodów można wykorzystać z powodzeniem w warunkach domowych. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest maszyna do lodów Bartscher, która umożliwia szybką produkcję nie tylko tradycyjnych lodów, ale również mrożonych jogurtów, sorbetów, koktajli oraz zmrożonych, owocowych napojów.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.