Wybór zmywarki do lokalu gastronomicznego 

Zmywarka do naczyń to jedno z urządzeń, bez których nie można nawet myśleć o otwarciu lokalu gastronomicznego. Wynika to ze ściśle określonych przepisów sanitarno-higienicznych i nie może to być zmywarka, jakiej używa się w domowej kuchni. Musi posiadać funkcję wyparzania naczyń, które po każdym myciu powinny być idealnie czyste, pozbawione zapachów i błyszczące. Na rynku mamy kilka typów zmywarek gastronomicznych, a optymalny wybór zależy głównie od charakteru prowadzonej działalności. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym typom zmywarek.

Krótka charakterystyka pracy zmywarki gastronomicznej

Sercem zmywarek gastronomicznych jest termostat, którego zadanie polega na kontroli temperatury zmywania i płukania naczyń. Proces wyparzania, który odbywa się w temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza gwarantuje usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, śladów i smug oraz skuteczną eliminację bakterii. Ciekawostką jest fakt, że zmywarka gastronomiczna zużywa mniej wody niż zmywarka, której używa się w domowej kuchni. do użytku domowego. Ogromną zaletą zmywarek gastronomicznych jest oszczędność czasu - cały cykl mycia naczyń trwa zwykle kilka minut. Wydajność niektórych modeli dochodzi do ponad tysiąca talerzy na godzinę.

Rodzaje zmywarek gastronomicznych

Zmywarki dla gastronomii można podzielić na kilka typów w zależności od przeznaczenia, gabarytów i budowy. Najpopularniejsze modele to niewielkie zmywarki barowe (zwane również podblatowymi), które wybierane są najczęściej do kawiarni, cukierni i małych lokali gastronomicznych. Posiadają oczywiście niezbędną funkcję wyparzania, dozownik płynu myjącego oraz funkcję nabłyszczania. Są to zazwyczaj zmywarki do szkła, małych talerzy i sztućców. Istnieją również zmywarki podblatowe przystosowane do mycia konkretnych typów naczyń, np. zmywarki do garnków i większych talerzy oraz misek.

Kolejny rodzaj zmywarek to zmywarki uniwersalne, które mają nieco większy rozmiar i pojemność niż zmywarki barowe, a najnowsze modele są sterowane elektronicznie. Są szybkie i dokładne i używane zazwyczaj w średniej wielkości restauracjach, hotelowych kuchniach i pizzeriach.

Następny typ zmywarek to zmywarki kapturowe, które dedykowane są głównie większym restauracjom i zakładowym stołówkom. Wyposażone są w szereg nowoczesnych rozwiązań i funkcji. Posiadają często sterowanie elektroniczne oraz wskaźniki kontroli temperatury pracy bojlera oraz komory myjącej. Ich konstrukcja umożliwia zazwyczaj połączenie ze stołem do zmywarki, dzięki czemu mogą tworzyć razem sprawną sekcję zmywającą. Charakteryzują się dużą mocą grzewczą i bardzo dobrą wydajnością - mogą obsługiwać duże ilości naczyń bez zbędnych przerw. Ich gabaryty umożliwiają mycie bardzo dużych lub mających nieregularny kształt naczyń.

Na koniec krótkiego przeglądu przyjrzyjmy się zmywarkom tunelowym. Są to niezwykle wydajne, szybkie urządzenia, które sprawdzają się najlepiej w miejscach, które generują codziennie dużą ilość brudnych naczyń, a więc w dużych kuchniach hotelowych, zakładowych i szpitalnych stołówkach oraz dużych, popularnych restauracjach. Zmywarki tunelowe wyróżniają się bardzo dużą pojemnością i oferują możliwość rozbudowy o kolejne moduły, tworząc razem ogromny i bardzo skuteczny system myjący. Mają zazwyczaj kilka programów mycia, elektroniczny kontroler prędkości i rozbudowany system autodiagnostyki.

Akcesoria i dodatki do zmywarek

Wybierając zmywarkę dostosowaną optymalnie do profilu działalności i potrzeb lokalu, warto zwrócić uwagę na komplementarne akcesoria. Jednym z nich są wykonane zazwyczaj z najwyższej jakości stali nierdzewnej podstawy pod zmywarki, które stabilizują zmywarkę oraz ułatwiają znacząco jej obsługę - wyciąganie i wkładanie kosza na brudne naczynia oraz odpływ wody - większość zmywarek gastronomicznych wyposażona jest w odpływ znajdujący się pod spodem.

Ważny jest również wybór odpowiednich środków myjących - zmywarki gastronomiczne wymagają inwestycji w specjalistyczne chemikalia. Najlepiej, jeśli będziemy stosować środki jednego, sprawdzonego lub sugerowanego producenta.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.