Wyposażenie niezbędne do profesjonalnej organizacji stołu szwedzkiego

Opcja jesz co chcesz i ile chcesz, czyli popularny szwedzki stół to rodzaj bufetu oferujący szeroki wybór dań bez narzuconego limitu i obsługi kelnerskiej. To rozwiązanie wygodne zarówno dla lokalu gastronomicznego czy też hotelu - kuchnia nie musi pracować cały czas, jak i dla klienta, który ma możliwość skomponowania pełnowartościowego posiłku wg własnych upodobań kulinarnych lub dietetycznych. Szwedzki stół sprawdza się również doskonale w trakcie imprez firmowych lub integracyjnych - goście nie są zobowiązani do siedzenia przy stole i spożywania tych samych potraw w tym samym czasie. Jakich urządzeń i akcesoriów wymaga więc profesjonalnie zorganizowany szwedzki stół?

Szwedzki stół w ujęciu historycznym, czyli skąd to się wzięło

Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnijmy skąd wzięło się to zamorskie określenie. Dlaczego akurat szwedzki, a nie np. fiński, rosyjski lub holenderski? Co ciekawe, określenie to funkcjonuje nie tylko w Szwecji i w Polsce, ale również w większości krajów europejskich, zarówno tych bardziej na wschód, jak i na zachód. W odległej Japonii używa się podobnego, ale nieco rozszerzonego geograficznie określenia - stół Wikingów.

Szwedzki stół wiąże się z tamtejszą tradycją podawania posiłków i określą się ją słowem smörgåsbord, co oznacza dosłownie stół kanapkowy. W okresie świąt Bożego Narodzenia stół kanapkowy zamienia się w jego uroczystą odmianę, czyli julbord. Inne źródła podają, że określenie stało się popularne dzięki nowojorskiej Wystawie Światowej z 1939 roku - w pawilonie szwedzkim wystawiono stół, z którego goście mogli częstować się szwedzkimi, regionalnymi przysmakami. Polska legenda głosi z kolei, że wszystko przez potop szwedzki, w trakcie którego król Karol X Gustaw chciał wprosić się na posiłek do Jana Zamoyskiego podczas oblężenia Zamościa. Zamoyski owszem, przyjął szwedzkiego dostojnika, jednak za murami zamku. Stół był obficie zastawiony, ale… brakowało przy nim krzeseł. Niezależnie od tego, która wersja jest najbliższa prawdy, szwedzki stół radzi sobie doskonale w różnych kulturach i tradycjach kulinarnych.

Dobre wyposażenie ma duże znaczenie

Wyposażenie bufetu powinno zapewnić przede wszystkim dobrą ekspozycję, bezpieczeństwo higienicznie, sprawną obsługę oraz możliwość spokojnego zjedzenia wieloskładnikowego posiłku bez konieczności używania tych samych talerzy. Szwedzki stół musi być nie tylko dobrze zaopatrzony, ale przede wszystkim funkcjonalny, gwarantujący oferowanym daniom i produktom optymalne warunki przechowywania, szczególnie dań gorących. Profesjonalny, dobrze zorganizowany i zaopatrzony szwedzki stół powinien być wyposażony w następujące urządzenia:

Oczywiście nie może zabraknąć rzeczy podstawowych, a więc kilku kompletów sztućców i talerzy, filiżanek i spodków, kubków i szklanek oraz miseczek i pojemników. Oprócz tego należy zadbać o jednorazowe serwetki i zestawy z przyprawami (sól, pieprz, oliwa, ocet balsamiczny).

Warto pomyśleć również o inwestycji w meble cateringowe i wszelkie mobilne urządzenia, dzięki którym opcja stołu szwedzkiego może zostać zrealizowana z powodzeniem nie tylko stacjonarnie, ale również w plenerze lub jakiejkolwiek innej okazji poza lokalem. W takim przypadku oprócz mebli należy zadbać o naczynia i sztućce jednorazowe, specjalne termosy cateringowe o zróżnicowanych pojemnościach, obrusy i pokrowce na stoły, przenośne chłodziarki do napojów oraz termoizolacyjne pojemniki, które przydadzą się w transporcie gotowych, gorących potraw. Opcja szwedzkiego stołu w usługach cateringowych to szansa na znaczne zwiększenie przychodów.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.