Urządzenia wielofunkcyjne TELME Ribot są coraz lepiej rozpoznawalne, również na naszym, rodzimym rynku polskim. Pewne pytania, jakie zaczynają do nas docierać wskazują jednak na potrzebę bliższego przedstawienia podobieństw i różnic w zakresie poszczególnych odmian Ribota. Aktualnie możemy wybierać pomiędzy urządzeniami oznaczonymi numerami „10”, „18” i „30”. Nie przedłużając, przeanalizujmy, co je łączy, a co dzieli - i na który konkretnie Ribot warto się zdecydować.
Kilka słów o podobieństwach
Na początku warto wyjaśnić sobie jedną sprawę - Ribot 10, Ribot 18 i Ribot 30 są pod wieloma względami bardzo do siebie podobne. To, co je łączy, to podstawowa charakterystyka tego rodzaju sprzętu i zestaw cech, funkcjonalności. Każdy Ribot produkcji firmy Telme to urządzenie wielofunkcyjne, zdolne do produkcji nieograniczonej (lub inaczej, ograniczonej wyłącznie przez naszą własną wyobraźnię i wiedzę gastronomiczną) palety produktów. Każdy Ribot stanowi doskonałe i skuteczne zastępstwo szeregu innych urządzeń gastronomicznych lub wykwalifikowanego zespołu ludzi i każdy z nich podnosi piekarnię, ciastkarnię, lodziarnię, czy restaurację z niego korzystająca na nowy poziom. Riboty, niezależnie od modelu, wyposażone są we właściwe zestawy do gotowania, pieczenia i przyrządzania ciast, a zatem specjalne noże, koszyki i inne. Każdy model wykonany jest również z wysokiej jakości stali nierdzewnej z dodatkami z tworzywa sztucznego. Nad sprawnym funkcjonowaniem każdego czuwa specjalny programator oraz umiejętnie przygotowany, czytelny, kolorowy wyświetlacz. Konstrukcyjnie każdy Ribot spełnia również wysokie normy wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego numer 1935/2004 a dotyczącego materiałów i wyrobów dopuszczonych do kontaktu z żywnością, co zresztą jednoznacznie potwierdza sam producent. Wszystko zatem, co czytaliście do tej pory o funkcjach Ribota, odnosi się do każdego z jego poszczególnych modeli i każde z tych urządzeń wielofunkcyjnych jest zdolne do produkcji przeróżnych, zdrowych i smacznych deserów, potraw, czy ciast.
A teraz różnice... czyli co różni Riboty
Trzy modele Ribota: Ribot T 10, Ribot T 18 oraz Ribot T 30 mają też sporo różnic, o których możemy się dowiedzieć już po krótkiej analizie specyfikacji technicznej każdego z tych produktów. Zaliczmy do nich trzy podstawowe aspekty:
- rozmiary, czyli szerokość, wysokość i głębokość;
- waga netto,
- moc,
- maksymalna pojemność cylindra.
Mówiąc o rozmiarach, powiedzieć trzeba, że najmniejsze z trzech urządzeń, czyli Ribot „10” ma 49 cm szerokości, 60 cm głębokości oraz 110 cm wysokości. Nieco większy Ribot T 18 jest z kolei szeroki na 51 cm, głęboki na 70 cm i wysoki na 115 cm. Największe rozmiary ma Ribot T 30 i mówimy w tym przypadku o 55 cm szerokości, 78 cm wysokości i aż 120 cm wysokości. Co zaś tyczy się wspomnianej wagi, rozumianej jako waga netto, to Ribot T 10 waży 190 kg. Pięćdziesiąt kilogramów więcej ma Ribot T 18, a najcięższy jest Ribot T 30, którego masa netto wynosi 265 kg. Odnośnie mocy całkowitej, to o ile wszystkie trzy Riboty łączy jednakowe napięcie 400 V, o tyle w zakresie mocy, moc całkowita Ribot 10 wynosi 5,5 kW, dla Ribota 18: 7,7 kW, a dla Ribota 30: 8,2 kW. Trzeba przyznać, że to naprawdę mocne urządzenia, co jednak wynika z samego ich charakteru (uniwersalność - oto podstawowa cecha, przedstawiona przede wszystkim w tym artykule), jak również niezwykle szerokiej gamy jego zastosowań. Maksymalna pojemność cylindra jest w każdym razie najłatwiejszą sprawą, ponieważ to ona stoi za użyciem konkretnej cyfry przy oznaczeniu modelu Ribota. Tym samym Ribot 10 jest wyposażony w dziesięciolitrowy cylinder, Ribot 18 ma cylinder o pojemności osiemnastu litrów, a największy z tej rodziny Ribot 30 ma trzydziesto-litrowy cylinder. Każda osoba prowadząca biznes gastronomiczny, zainteresowana wyposażeniem go w Ribot, powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej pojemności potrzebuje. Podsumowując, różnice pomiędzy dostępnymi na rynku modelami TELME Ribot dotyczą głównie elementów typu wielkość, pojemność, masa i moc całkowita. Tożsame są z kolei funkcje Ribota, więc jeżeli stwierdzimy, że do naszego lokalu gastronomicznego wystarczającym jest przykładowo, osiemnasto-litrowy Telme Ribot 18, to możemy być spokojni, że nie kupujemy wersji ograniczonej pod względem funkcjonwalności od Ribota 30, a jedynie zwyczajnie mniejszą jego wersję. Do wyboru konkretnego urządzenia wielofunkcyjnego trzeba podejść z rozwagą i ostrożnością, dopasowując go każdorazowo do potrzeb i skali prowadzonego przedsięwzięcia, jednak, jak wskazaliśmy, różnice dotyczą konstrukcji, a nie zakresu opcji. Niezmienna będzie w każdym razie jakość urządzenia i przyrządzanych produktów (na ten aspekt wskazujemy w artykule: Ribot, a jakość produktów).