Szerokie zastosowanie blendera w gastronomii

Blender to bardzo pożyteczny wynalazek, który stanowi ważną część wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego, w którym serwuje się drinki, koktajle oraz różnego rodzaju napoje przygotowywane z udziałem owoców, lodu i mleka. Ale to nie jedyna funkcja blendera. Urządzenie sprawdza się doskonale również na zapleczu kuchennym, gdzie bierze czynny udział w przygotowywaniu różnych potraw i sosów, rozdrabniając dokładnie składniki. Przyjrzyjmy się bliżej temu zmyślnemu urządzeniu i sprawdźmy, co tak naprawdę potrafi.

Skąd to się wzięło i jak to działa

Na początek omówimy krótko genezę i zasadę działania blendera. Wiadomo, że potrzeba jest matką wynalazku, a tak się składa, że pod koniec pierwszego dwudziestolecia XX wieku powstała w Stanach Zjednoczonych Ameryki konkretna potrzeba skonstruowania urządzenia do produkcji koktajli mlecznych w restauracjach. Pierwszy mikser został opracowany już w 1922 roku, a dziesięć lat później jego wynalazca polskiego pochodzenia - Stephen J. Poplawski uzyskał stosowny patent, założył firmę Stephens Electric Company i w 1940 roku zarejestrował patent na domowy mikser. W międzyczasie, w roku 1937 Fryderyk Osius rozwinął pomysł pierwszego wynalazcy miksera kuchennego i rok później pojawiło się w sprzedaży urządzenie o nazwie Blender.

Blender składa się z modułu napędowego z silnikiem, systemu sterowania oraz zdejmowalnego pojemnika z pokrywką. Pojemniki, w którym miksuje się różne produkty różnią się objętością i wykonane są zazwyczaj z grubego poliwęglanu, który charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W niektórych modelach pojemnik wykonany jest ze stali nierdzewnej. Na dnie pojemnika znajduje się specjalny nóż, który startuje po włączeniu urządzenia i nałożeniu pojemnika na moduł napędowy.

Dla kogo i po co

Blendery barmańskie to z pewnością jedno z ulubionych urządzeń personelu odpowiedzialnego za przyrządzanie koktajli i różnego rodzaju napojów alkoholowych i niealkoholowych. Umożliwia szybkie i idealne zmiksowanie wszystkich dodatków, co pomaga zaoszczędzić czas, jest wygodne i ma duży wpływ na jakość, a przede wszystkim estetykę serwowanych koktajli i napojów. W szeroko pojmowanej gastronomii wykorzystywane są głównie blendery kielichowe, które charakteryzują się znacznie większą mocą niż blendery ręczne używane często w domowych kuchniach. Do jakich czynności przydaje się najbardziej blender kielichowy? Jest niezastąpiony w przygotowywaniu niektórych drinków, takich jak popularne Mohito czy Pina Colada, umożliwia również realizację autorskich receptur, które stanowią często wizytówkę baru. W kawiarni przydaje się do przyrządzenia niektórych odmian kawy, np. Frappe, która przyrządzana jest z wykorzystaniem kostek lodu oraz lodów śmietankowych. Blender zapewnia idealne połączenie wszystkich składników, a tym samym idealną konsystencję i smak. Inny pomysł na wykorzystanie blendera w kawiarni lub restauracji to shake owocowy. Blender umożliwia szybkie połączenie wybranych przez klienta dodatków, dzięki czemu nasza oferta tego typu napojów jest ograniczona tylko i wyłącznie składnikami jakimi dysponujemy danego dnia. W okresie letnim zapewniamy tym samym klientom zróżnicowany wybór bazujący na świeżych, sezonowych owocach.

Jednak koktajle, drinki i shake’y to nie jedyny obszar, w którym blendery są praktycznie niezastąpione. Świetnie sprawdzają się również w lokalach gastronomicznych serwujących zupy-kremy. Ich przyrządzenie z użyciem blendera trwa zazwyczaj tylko kilka minut i zapewnia zupom idealną, kremową konsystencję. Doskonały smak to już kwestia talentu kucharza.

Za pomocą blendera można przygotować również różnorodne pasty kanapkowe, w tym popularny hummus, który serwowany z marchewką i selerem naciowym jest zdrową przekąskę w modnych kawiarniach i knajpkach.

Jak widać blender potrafi całkiem sporo, dlatego powinien stanowić podstawę wyposażenia praktycznie każdej kuchni, zarówno tej profesjonalnej, jak i domowej. W przypadku uszkodzenia kielicha blendera nie problemu z jego wymianą. Niezbędne części do blenderów najpopularniejszych marek powinniśmy znaleźć bez większego trudu.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.