Jakie ekspresy do kawy są na rynku?

Z pewnością jest wiele osób, które nosząc się z zamiarem zakupu ekspresu do kawy w pierwszej kolejności przeżywają dylemat, jaki rodzaj tego urządzenia wybrać. W poprzednim artykule odpowiedzieliśmy na pytanie czym kierować się przy zakupie ekspresu. Informacje tam zawarte z pewnością pomogą osobom, które mają już sprecyzowane plany co do zakupu ekspresu do kawy, jednakże na pewno znajdą się również tacy, którzy nie mają takiej wiedzy. Z myślą o takich konsumentach przygotowaliśmy artykuł, który wskazuje i opisuje podstawowe rodzaje ekspresów do kawy. Wiedza ta pozwoli nam właściwie podjąć decyzję co do zakupu naszego urządzenia!

Przyrządzenie kawy za pomocą ekspresu jest bardzo wygodne i pozwala na łatwe oraz szybkie przygotowanie aromatycznego napoju. W odróżnieniu od alternatywnych metod parzenia kawy, które wymagają od nas większej wiedzy oraz doświadczenia, w przypadku ekspresu praktycznie całą pracę wykonuje za nas urządzenie. Jest to bardzo wygodne i znacząco przyśpiesza czas przygotowania naszej kawy. Jakie zatem ekspresy do kawy możemy znaleźć na rynku? Skupmy się na trzech podstawowych i najpopularniejszych rodzajach tych urządzeń!

I. Ekspres kapsułkowy

Ekspres kapsułkowy uważany jest za najprostszy w obsłudze jeśli chodzi o gamę ekspresów do kawy. Urządzenia te są bardzo popularne na rynku i z pewnością odwiedzając sklepy z wyposażeniem AGD bądź przeglądając strony internetowe z wyposażeniem dla gastronomii natkniemy się na ten rodzaj ekspresów. Jak one działają? Otóż, aby przygotować kawę, wystarczy umieścić w wyznaczonym do tego miejscu kapsułkę, wypełnić zbiornik wodą, przygotować filiżankę… i to wszystko! Wiele osób decyduje się na ten rodzaj urządzeń właśnie ze względu na prostotę obsługi oraz stosunkowo niską cenę zakupu. Pamiętajmy jednak, że ekspresy te nie są pozbawione minusów. Wiele osób narzeka na fakt, że do ekspresów kapsułkowych używać można wyłącznie dedykowane kapsułki jednego producenta. Problem pojawia się wtedy gdy producent naszego urządzenia nie ma w swojej ofercie satysfakcjonującego nas gatunku bądź smaku kawy. Rozwiązaniem mogą być kapsułki wielokrotnego użytku, do których możemy wsypać własną kawę i zakleić je samoprzylepnym wieczkiem. Jednak w takim wypadku idea posiadania ekspresu kapsułkowego nieco się rozmija i warto zastanowić się nad innymi rodzajami ekspresów - opisanymi w dalszej części. Dość sporym minusem korzystania z ekspresu kapsułkowego jest również jego cena. Nie chodzi tutaj o cenę samego urządzenia, która w porównaniu z pozostałymi rodzajami ekspresów jest stosunkowo niska, lecz o cenę kapsułek. Średni koszt kapsułki jednego z najpopularniejszych producentów to koło 1,20 zł, dodatkowo jeżeli lubimy kawę z mlekiem musimy użyć drugiej kapsułki zawierającej sproszkowane mleko. Jeżeli dziennie wypijamy większe ilości kawy łatwo przeliczyć, że koszt zakupu kapsułek będzie dość duży i szybko przewyższy wartość samego ekspresu. W takim wypadku prawdziwi kawosze lubujący się w dużej ilości kofeiny powinni przemyśleć ten zakup!

II. Ekspres przelewowy

Ekspresy przelewowe swojego czasu były bardzo popularnymi urządzeniami wykorzystywanymi do zaparzania dużych ilości kawy. Świetnie sprawdzały się w biurach czy restauracjach, gdzie w szybkim czasie chcieliśmy uzyskać pełny dzbanek gorącej, aromatycznej kawy. Użytkownicy doceniają również ten rodzaj ekspresu za jego niską cenę oraz stosunkowo prostą obsługę. Jak działa ten ekspres? Zagotowana przez grzałkę woda przepływa przez umieszczony filtr, na którym znajduje się zmielona kawa, a odpowiednie dostosowanie ustawień pozwala na regulowanie ilości przygotowanego napoju. Jednorazowo możemy przygotować ilość wystarczają nawet do 8 osób! Minusem urządzenia tego typu jest jednak to, że przygotowuje ono wyłącznie kawę czarną. Nie posiada ono funkcji umożliwiających skomponowanie kawy mlecznej, zatem miłośnicy tego typu specjałów z pewnością poczują się zawiedzeni. Jak obsługiwać ekspres przelewowy? By przygotować kawę musimy do pojemnika włożyć specjalny filtr (najczęściej jest to filtr papierowy - bardzo tani w eksploatacji) oraz wsypać odpowiednią ilość kawy. Możemy również skorzystać ze skali, która pozwoli nam na wybranie ilości przygotowywanej kawy. Po uruchomieniu ekspresu kawa wypłynie do specjalnego dzbanka, który często umieszczany jest na dodatkowej płycie grzewczej, która zapobiega wystygnięciu napoju. Użytkownicy doceniają te urządzenia za łatwość obsługi. W większości ekspresów przelewowych sterowanie pracą ogranicza się do korzystania przycisku „włącz” i „wyłącz”. Niekiedy spotkać się możemy z ekspresami pozwalającymi na regulację intensywności kawy czy informującymi nas o konieczności jego wyczyszczenia. W przypadku biur czy domów, w których zwykło się pić czarną kawę, ekspres przelewowy będzie dobrym rozwiązaniem!

III. Ekspres ciśnieniowy

Typem ekspresu, który zdecydowanie przyciąga najwięcej zwolenników są jednak ekspresy ciśnieniowe. Te maszyny pozwalają nam na przygotowanie pełnej smaku i aromatycznej filiżanki kawy przy użyciu świeżo zmielonych ziaren. Sercem ekspresu jest pompa odpowiedzialna za wytworzenie wysokiego ciśnienia potrzebnego do zaparzenia kawy. To właśnie za sprawą ciśnienia gorąca woda przepuszczana jest przez zmieloną uprzednio w młynku żarnowym kawę. Do tej grupy ekspresów zaliczają się tak zwane kolbowe ekspresy do kawy. Ekspresy tego typu umożliwiają szeroką konfigurację zarówno mocy przygotowywanej kawy jak i jej rodzajów. Bez trudu znajdziemy na rynku ekspresy ciśnieniowe umożliwiające wybór kilkunastu typów kaw! Co więcej, koneserzy podkreślają walory smakowe jakie osiągane są dzięki parzeniu kawy ze świeżo zmielonych ziaren. Niestety, z racji złożonej budowy, ekspresy ciśnieniowe są najdroższe z przedstawionej tutaj trójki. Bardziej skomplikowany system pracy oraz liczne podzespoły wymagają od nas również dokładnej i częstej pielęgnacji (Poradnik jak zadbać o ekspres do kawy). Z racji tego, że część ekspresów ciśnieniowych wyposażona jest w spieniacze do mleka, urządzenia te upodobali sobie zwłaszcza fani kaw mlecznych. Dodatkowo, dzięki licznym funkcjom, takim jak automatyczny system czyszczenia, czy automatyczny tryb uśpienia, obsługa tych ekspresów nie stanowi trudności, choć z pewnością jest najtrudniejsza w porównaniu z poprzednimi rodzajami. Zdecydowanym plusem jest jednak niepowtarzalny smak świeżo zmielonej kawy zaparzonej przy użyciu wysokiego ciśnienia. Podsumowując, mamy nadzieję, że przedstawione trzy rodzaje ekspresów pozwolą Państwu na zapoznanie się z ich cechami charakterystycznymi, plusami a także pewnymi wadami. Każde z tych urządzeń różni się od siebie i posiada zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Wiele zależy też od przemyślanej lokalizacji ekspresu. Dobrze, kiedy pod względem wizualnym komponuje się on chociażby z takimi przedmiotami jak dywany lub komody. Warto jednak znać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami tak, aby podczas zakupu móc dobrze wybrać ten właściwy ekspres!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.