Wyposażenie food trucka, czyli inwestycja w jadłodajnię na kółkach

Food trucki, czyli mobilne jadłodajnie zagościły na dobre na ulicach polskich miast kilka lat temu, jednak prekursorzy food trucków pojawili się już pod koniec lat 80. Były to najczęściej przyczepy kempingowe z kultowymi zapiekankami z pieczarkami i serem lub najprostsze hot dogi z musztardą lub ketchupem. Od tego czasu zmieniło się wiele, a dzisiejsze food trucki to mini restauracje na kółkach - bogato wyposażone i oferujące popularne dania uliczne z różnych tradycji kulinarnych, choć najczęściej mamy do czynienia z burgerami lub kebabem - prawdziwym królem polskiego fast foodu. W co wyposażyć food trucka, aby był w pełni funkcjonalny i konkurencyjny?

Niezbędne akcesoria i urządzenia

Zanim zaczniemy kompletować wyposażenie food trucka, musimy określić profil działalności i opracować ciekawe menu. Od tego, co będziemy oferować zależy w głównej mierze rodzaj wyposażenia. Możemy zdecydować się na najpopularniejsze dania uliczne lub zawęzić menu do jednego rodzaju ulicznego jedzenia. Jeśli zdecydujemy się np. na kebab, powinniśmy zainwestować przede wszystkim w niezbędne urządzenia do kebabu:

Jeśli postawimy na burgery, musimy zadbać o dobry grill kontaktowy. Możemy wybrać grill kontaktowy z żeliwa lub ceramiczny grill kontaktowy. W komplecie do przyrządzania burgerów powinna znaleźć się wygodna prasa do burgerów, dzięki której kotlet będzie mieć idealną grubość i kształt. A skoro mamy burgery, muszą być również chrupiące frytki - jeden z najpopularniejszych zestawów street foodu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na frytki produkowane samodzielnie czy mrożony półprodukt, musimy zainwestować w wydajną frytownicę gastronomiczną. W zależności od potrzeb może to być urządzenie z jednym lub dwoma koszami.

Kolejną ulubioną, prawie narodową potrawą Polaków jest pizza, którą coraz częściej spotyka się również w wersji „foodtruckowej”. W takim przypadku konieczny będzie piec do pizzy. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy, możemy wybrać piec jedno-, dwu-, a nawet pięciokomorowy. Do sprawnej produkcji włoskiego placka przyda się z pewnością mikser spiralnyprasa do ciasta do pizzy oraz specjalne pojemniki do przechowywania wyrobionych porcji ciasta. Przydatne okazać się mogą również siatki, blachy i formy do pizzy.

Innym pomysłem na ofertę food trucka są naleśniki, które można serować wraz goframi na różne sposoby, zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. W ich produkcji pomoże wydajna naleśnikarka gastronomiczna gazowa lub elektryczna oraz gofrownica w wersji pojedynczej lub podwójnej.

Inne przydatne urządzenia

Niezależnie od profilu działalności food trucka warto mieć na wyposażeniu inne użyteczne urządzenia, takie jak kuchenka mikrofalowa, mała lodówka lub chłodziarka, ekspres do kawy (w przypadku food trucka najlepiej sprawdzi się automatyczny ekspres do kawy lub ekspres przelewowy). Musimy pamiętać również o odpowiednich meblach - najlepiej jeśli będą to meble ze stali nierdzewnej, szczególnie umywalki, blaty, półki i szafki. Warto zadbać także o spory zapas jednorazowych sztućców, talerzyków i kubków oraz o ciekawą ofertę napojów chłodzących.

Inwestycja w bardziej i mniej niezbędne urządzenia i akcesoria zwiększa elastyczność, a w przypadku chęci zmian umożliwia szybkie poszerzenie lub całkowitą zmianę oferty food trucka. Możemy zmienić więc szybko nie tylko miejsce, w którym zaparkowaliśmy swój mobilny biznes, ale i profil działalności. W nowym miejscu i z nowym menu.

Oprócz funkcjonalnego wyposażenia food trucka warto zadbać o ciekawy wygląd i dobrą, nośną nazwę naszej mobilnej restauracji, a w menu zaproponować coś wyjątkowego; coś, co odróżni nas od konkurencji, podbije podniebienia klientów i sprawi, że nie będziemy zmuszeni przeparkowywać naszej jadłodajni przez dłuższy czas - to klienci będą jeździć do nas, nawet gdy mieszkają na drugim końcu miasta. A jeśli biznes na kółkach będzie się dobrze kręcić i okaże się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, można pomyśleć o kolejnym food trucku i nowej destynacji.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.